Znaczenie witaminy C w organizmie człowieka

Witamina C to zdecydowanie najbardziej znana witamina, jakiej potrzebujemy do życia każdego dnia. Jej właściwa nazwa chemiczna to kwas askorbinowy. Jego najważniejszą właściwością jest wyłapywanie wolnych rodników, czyli substancji łączących się w sposób przypadkowy z najróżniejszymi elementami naszych komórek powodując ich uszkodzenie. Przez wolne rodniki niszczone może być nawet DNA, a ich typowym skutkiem jest wyraźne przyspieszanie procesów starzenia się organizmu. 

Vita C - suplement diety​Działanie witaminy C ma znaczenie także dla naszego układu krążenia. Ma ona spory wpływ na regulowanie ciśnienia tętniczego, jak również na utrzymywanie odpowiedniego stężenia glukozy we krwi. Szeroko znany jest jej udział w zwalczaniu wszelkiego rodzaju infekcji wirusowych i bakteryjnych poprzez regenerację błon śluzowych i tkanki łącznej, co stanowi blokadę dla drobnoustrojów i bakterii. Co ważne, witaminy C nie należy traktować jako leku na przeziębienie czy grypę, a raczej należy regularnie dbać o jej właściwy poziom, by nie być łatwym celem dla drobnoustrojów chorobotwórczych. Zwiększenie dawki witaminy C powyżej poziomu zalecanego nie będzie miało żadnych dalszych pozytywnych skutków w kwestii odporności organizmu ponad odtworzenie stanu optymalnego. Bez kwasu askorbinowego niemożliwe byłoby także syntetyzowanie kolagenu, który także bierze udział w walce z nieproszonymi gośćmi oraz zapewnia tkankom łącznym jędrność i elastyczność.

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę C

Dzienna dawka zalecana dla osoby dorosłej to co najmniej 80 miligramów. Więcej powinny przyjmować osoby aktywne fizycznie oraz kobiety w ciąży i karmiące matki. Zapotrzebowanie zwiększa się ponadto u osób z nadciśnieniem i w podeszłym wieku. Poważne niedobory witaminy C mogą skutkować poważnymi chorobami, w tym nawet szkorbutem oraz niewydolnością wielonarządową.

Skutki niedoboru witaminy C

Skutki poważnego niedoboru witaminy C w naszej diecie mogą być bardzo poważne. Zazwyczaj zaczyna się od częstych krwawień z nosa oraz zwiększonej zapadalności na drobne przeziębienia. Wyraźnie spowolnione jest także gojenie się wszelkich ran, a wygląd skóry i włosów realnie cierpi. W przypadku bardzo wyraźnych niedoborów dochodzi do krwawienia z dziąseł i ich bolesności. Mogą nawet wypadać zęby.

Źródła witaminy C

Witaminę C przyjmujemy z pokarmem. Możliwe jest jej jedzenie w naturalnych produktach, jak również w formie suplementów diety. Najbardziej zalecane przez dietetyków są świeżo wyciskane soki owocowe z wyciskarek, w których witaminy C jest najwięcej i jest najłatwiejsza do przyswojeni. Alternatywą dla nich są suplementy diety, które też powinny być najlepiej w formie płynnej. Każda płynna forma witaminy C jest lepiej wchłaniana od formy stałej.

Kwestia antykoncepcji

Twierdzenia o tym, że witamina C ma wpływ na działanie środków antykoncepcyjnych, nie są bez pokrycia. Bardzo duże dawki witaminy, przekraczające przynajmniej dziesięciokrotnie zalecane dzienne minimalne spożycie dla osoby dorosłej, mogą wchodzić w interakcje niepożądane z hormonalnymi środkami antykoncepcyjnymi. W wyniku przyjmowania tak dużych dawek witaminy C w połączeniu z antykoncepcją hormonalną znacznie wzrasta stężenie estrogenu we krwi, co jest sytuacją niepożądaną. Może ona prowadzić do problemów z pęcherzykiem żółciowym oraz sprzyjać rozwojowi infekcji w okolicach miejsc intymnych. Częstym zjawiskiem jest też rozwijanie się wzdęć i pojawienie się nudności. Antykoncepcja hormonalna nie powinna być łącza z dawkami witaminy C znacznie przekraczającymi zalecane dzienne spożycie.

Leki antykoncepcyjne nie są bynajmniej jedynym farmaceutykami, które mogą negatywnie reagować z wysokimi dawkami witaminy C. Podobne reakcje mogą powodować niektóre suplementy, antybiotyki oraz specyfiki z wysoką zawartością żelaza. Toksyczność takich leków, z reguły umiarkowana lub niska, jest potęgowana przez wysokie nasycenie organizmu witaminą C i należy albo zmniejszyć dawki witaminy C, albo skonsultować się z lekarzem w zakresie przyjmowania niektórych leków. 

Zobacz więcej: http://www.vitac.pl/witamina-c

O serwisie

Portal poświęcony tematyce motoryzacyjnej oraz technologicznej

Jak wybrać odpowiednią felgę?
W jaki sposób poradzić sobie z zawieszeniem?
Jakie wybrać dodatki do wystroju wnętrza?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.

Black Weekend

wiertarko wkrętarki

farby do wnętrz

Kontakt

kontakt@mogilnocity.pl

Galeria