Uzależnienie - charakterystyka, leczenie

Uzależnienie jest chorobą polegającą na tym, że nie jesteśmy w stanie kontrolować się w odniesieniu do różnych substancji mających wpływ na naszą świadomość i na nasze samopoczucie. Jest to pułapka obsesyjnych i przymusowych działań, które podejmuje się w celu uniknięcia cierpienia fizycznego i psychicznego.

W nauce rozpoznaje się trzy rodzaje uzależnić:

I. Uzależnienie oparte na pobudzeniu – uzależnienie od czynników wywołujących euforię, takich jak hazard, amfetamina, ryzyko czy seks (jako zauroczenie);
II. Uzależnienie oparte na uśmierzaniu – uzależnienie od czynników wywołujących błogość, takich jak jedzeniem, środki znieczulające, heroina czy seks (jako stosunek seksualny);
III. Uzależnienie oparte na fantazjach – uzależnienie od środków zmieniających stan świadomości, takich jak substancje halucynogenne, doznania mistyczne, twórczość artystyczna i seks (fantazje seksualne).

 

 

Podstawą mechanizmu uzależnienia jest fakt, iż różne bodźce są w stanie uruchamiać te same ośrodki w naszym mózgu, które odpowiadają za uczucie przyjemności. Najsilniejszym bodźcem dla człowieka jest seks, a zmiana jednego bodźca na inny związana jest ze zmianą wzorców neurochemicznych w mózgu. Przykładem może być ekshibicjonista, dla którego charakterystyczne jest czerpanie przyjemności z ryzyka połączonego z ekshibicjonizmem, co połączone jest ze znoszeniem napięcia poprzez uzależnienie od alkoholu oraz szukaniem ujścia emocji w fantazjach seksualnych. Od sytuacji problematycznej w życiu emocjonalnym można uciekać na wiele sposobów.

Najczęstszym bodźcem do szukania doznań w wyniku uzależnień są problemy w innych sferach życia, na przykład w pracy lub w rodzinie. O uzależnieniu mówimy, kiedy działanie przestaje być elementem jednostkowym, a zaczyna przyjmować formę rutyny. Człowiek uzależniony nie jest w stanie zaprzestać swoich zachowań i poprzez stymulację związaną z uzależnieniem często się pogrąża, sprawia, że nie może żyć tak, jak by tego chciał. 
Uzależnienie można zdefiniować jako podejmowanie działań w celu redukcji bodźców negatywnych lub maksymalizacji bodźców pozytywnych, po czym traci się kontrolę nad sterowaniem tymi bodźcami. Utrata kontroli częściowej prowadzi do utraty kontroli całkowitej.

Więcej na: http://osrodkiterapeutyczne.pl/uzaleznienie

O serwisie

Portal poświęcony tematyce motoryzacyjnej oraz technologicznej

Jak wybrać odpowiednią felgę?
W jaki sposób poradzić sobie z zawieszeniem?
Jakie wybrać dodatki do wystroju wnętrza?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.

Black Weekend

wiertarko wkrętarki

farby do wnętrz

Kontakt

kontakt@mogilnocity.pl

Galeria