Profilaktyka jest najważniejsza cz. I

Badania ostatnio przeprowadzone pod nazwą „Nawyki Europejczyków związane z higieną i zdrowiem jamy ustnej” pokazują, że aż 39% Polaków zaniedbuje wizyty i stomatologa, ponieważ się ich boją. Dentofobia, a więc lęk przed dentystą powoduje, że jeśli idziemy do dentysty to po to, by się leczyć, wypełnić ubytek albo też usunąć zęba a nie skontrolować jamę ustną. 

Trzeba sobie powiedzieć, że to dość kosztowna fobia o czym starają się nas przekonywać dentyści. Zaniedbania, które trwają wiele lat powodują, że stan jamy ustnej się pogarsza. Jeśli pacjent zgłasza się do gabinetu zmuszony bólem to już znak, że będzie trzeba wykonać poważne prace związane z wykonaniem wypełnień, czasami ekstrakcje czy prace protetyczne. Takich zabiegów i wydatków z tym związanych już nie będzie się dało uniknąć. Wystarczy zgłaszać się regularnie na kontrole i reagować, gdy zmiany próchnicowe są niewielkie. 

 

 

Polacy przodują w Europie pod względem strachu przed wiertłem i fotelem dentystycznym. I choć tak jak innym Europejczykom zależy nam na pełnym uzębieniu ale w praktyce będzie to wyglądać różnie. Ocenia się, że nawet około 44% polskich emerytów jest bezzębnych. 

Jakie są przyczyny powstawania dentofobii?

Uspokajamy dzieci, żeby się nie bały, gdy wybieramy się do dentysty. Należy przekonać dzieci, że strach przed dentystą są naturalny a zgłaszanie się na wizytę to akt odwagi. 

Co więcej straszymy malucha wizytą u dentysty jak tak zwaną Babą Jagą. Najczęściej w momencie, gdy dziecko zjada kolejną partię cukierów, albo odmawia mycia zębów. 

Małe dzieci nie odwiedzają gabinetów w celach adaptacyjnych, ale często pojawiają się tam, gdy już jest ból. warto jednak przygotować dzieci już wcześniej i zabierać je do dentysty nawet dla towarzystwa. Maluch spokojnie obejrzy gabinet, zobaczy uśmiechniętą mamę na fotelu to już będą dla niego wyraźne sygnały, żeby nie bać się dentysty. 

wizyta u dentysty

Jak pomóc pacjentowi z dentofobią?

Dla wielu właśnie problem z dentofobią wynika z tego, że w dzieciństwie przeszli jakieś poważne leczenie dentystyczne. Tak się tłumaczą. Jak to mówią stracili w ten sposób zaufanie do stomatologii i nie chcą tam wracać. 

Przede wszystkim nie można pacjenta w gabinecie oszukiwać, musi wiedzieć od razu czy będzie go bolało czy też nie. Należy w trakcie wizyty opowiadać co będzie się działo, co będzie wykonywane. Żadna czynność nie może pacjenta zaskakiwać, musi ją akceptować wiedzieć jak to wszystko wygląda. 

Realizacja planu leczenia jest bardzo ważna, nie ma co się spieszyć, wykonywać leczenia kilku zębów jednocześnie. Pacjent musi wiedzieć co na danej wizycie będzie się z nim działo, jakie konkretnie kwestie będą rozwiązywane. Dobrze zaplanowane leczenie i potem realizowanie go w ściśle określonych kategoriach, tak by dało się rzeczywiście wszystko sprawnie wykonać. Dodatkowo pacjent nie może się na fotelu dowiadywać, że coś więcej będzie wykonywane w danym przypadku. to ważne, by ten pacjent czuł co się z nim dzieje, by wiedział jak to leczenie dokładnie wygląda oraz czego może się spodziewać na fotelu. Każde zaskoczenie może spowodować, że ten problem obaw przed dentystą do nas wróci.

Więcej: Wizyta u dentysty >>

O serwisie

Portal poświęcony tematyce motoryzacyjnej oraz technologicznej

Jak wybrać odpowiednią felgę?
W jaki sposób poradzić sobie z zawieszeniem?
Jakie wybrać dodatki do wystroju wnętrza?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.

Black Weekend

wiertarko wkrętarki

farby do wnętrz

Kontakt

kontakt@mogilnocity.pl

Galeria