Jak ułożyć dietę bez glutenu?

W ciągu ostatnich lat jedzenie bezglutenowe zdobywa w Polsce coraz większą popularność, choć rosnące zainteresowanie tym tematem często staje się obiektem kpin i żartów. Wielu ludzi uważa bowiem, że chodzi tu jedynie o zwykłą modę na zdrowe odżywianie się. Co prawda mnóstwo miłośników bezglutenowego jedzenia faktycznie podąża tu za pewnym trendem i nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, dlaczego tak robi, ale nie zmienia to faktu, że wielu ludzi faktycznie powinno unikać tego problemu. Nietolerowanie glutenu nie jest również – wbrew temu, co sądzą niektórzy – wymyśloną chorobą, która w magiczny sposób pojawiła się na świecie dopiero kilka lat temu. Istniała ona od zawsze, ale przez bardzo długi czas wiedza na jej temat praktycznie nie istniała. Dopiero w ciągu ostatnich lat znacznie rośnie świadomość w wielu społeczeństwach świata, w tym również i w Polsce – coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę z tego, jak poważna może to być dolegliwość.

Nietolerowanie glutenu wynika z choroby nazywanej celiakia. Jest to choroba immunologiczna, która w większości przypadków ma podłoże genetyczne. Niestety, nie istnieje żadne skuteczne lekarstwo, zatem osoby chore muszą z nią po prostu żyć. Wzrost świadomości na temat tej choroby jest niezwykle ważny, bowiem statystyki pokazują, że dotychczas diagnozowano jedynie znikomą część wszystkich ludzi chorujących na coś takiego. Sama w sobie dolegliwość ta może jednak stanowić bardzo poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Spożywanie glutenu w przypadku osób, które go nie tolerują prowadzi zwykle do szeregu dolegliwości, takich jak zaparcia, problemy żołądkowe lub zanik mięśni. W dłuższej perspektywie może to zatem stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia.

Jak już powiedzieliśmy, nie istnieje żadne skuteczne lekarstwo na celiakię – niektóre organizmy po prostu nie tolerują glutenu i nic nie można na to poradzić. Równocześnie jednak osoby chorujące na tę przypadłość mogą jak najbardziej normalnie żyć; muszą jedynie pamiętać o kilku podstawowych zasadach prawidłowego funkcjonowania z tą chorobą. Podstawą jest oczywiście odpowiednia dieta bezglutenowa; właśnie dlatego jedzenie bezglutenowe zdobywa obecnie tak dużą popularność. W pierwszej kolejności powinniśmy zapoznać się z produktami, które zawierają gluten i mogą być bardzo szkodliwe dla osób z takimi dolegliwościami – niestety, lista jest tutaj dość długa. Są to przede wszystkim produkty zbożowe, wytworzone na bazie pszenicy, jęczmienia czy żyta. Wydaje się zatem, że wystarczy po prostu unikać konkretnego pieczywa, aby cieszyć się dobrym zdrowiem. W rzeczywistości nie jest to takie proste, bowiem istnieje całe mnóstwo produktów, które zawierają w sobie nawet śladowe ilości takich składników, ale z tego powodu są źródłem glutenu. Zaliczają się do nich przede wszystkim niektóre konserwy, wyroby mleczne – szczególnie te smakowe, takie jak jogurty – kawa zbożowa, niektóre rodzaje herbaty, wyroby sojowe i wiele innych. Osoba chorująca na celiakię musi zatem stale sprawdzać skład kupowanych przez siebie produktów zbożowych aby mieć pewność co do tego, że przypadkiem nie decyduje się na coś, co będzie dla niej szkodliwe. 

Produkty bezglutenowe

Wzrost świadomości i wiedzy na temat celiakii sprawia na szczęście, że coraz więcej producentów wychodzi naprzeciw potrzebom swoim klientów i wprowadza na rynek produkty bezglutenowe. Mimo wszystko nie należy ślepo ufać wszystkim oznaczeniom na opakowaniach, bowiem w wielu przypadkach jest to zwyczajny chwyt marketingowy. W sieci możemy znaleźć wiele opinii na temat poszczególnych z nich, dzięki czemu szybko dowiemy się, które produkty są dla nas rzeczywiście bezpieczne. 

Popularność bezglutenowego jedzenia stale rośnie. Na rynku pojawiają się nawet specjalne restauracje posiadające menu przygotowane specjalnie dla osób cierpiących na celiakię. Faktem jest, że wielu ludzi zwyczajnie przesadza w tej kwestii – glutenu nie toleruje około jeden procent światowej populacji, a dla całej reszty nie stanowi on poważnego zagrożenia. Jeśli jednak rzeczywiście potwierdzono u nas taką chorobę, to zadbanie o odpowiednią dietę jest niezwykle istotne – na szczęście obecnie stało się to znacznie łatwiejsze, niż dawniej.

 

O serwisie

Portal poświęcony tematyce motoryzacyjnej oraz technologicznej

Jak wybrać odpowiednią felgę?
W jaki sposób poradzić sobie z zawieszeniem?
Jakie wybrać dodatki do wystroju wnętrza?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.

Black Weekend

wiertarko wkrętarki

farby do wnętrz

Kontakt

kontakt@mogilnocity.pl

Galeria