Jak znaleźć dobry rower?

Kolarstwo cieszy się rosnącą popularnością, która dla nikogo nie może być zaskoczeniem. To wyjątkowa możliwość zdrowego ruchu i relaksu w przyrodzie dostępna dla osób w każdym wieku. Rower wraca więc do łask jako popularny środek transportu, którym warto się zainteresować. Oczywiście, decyzja o wyborze idealnego modelu będzie zdecydowanie łatwiejsza, jeśli zastanowimy się nad tym, jakie kryteria mają dla nas największe znaczenie. Okazuje się, że wiodący jest w tym wypadku teren, po jakim przychodzi się nam poruszać. Wbrew zapewnieniom niektórych producentów, nadal nie mamy rowerów uniwersalnych, a tym samym dopasowanie ich do odpowiedniego typu terenu wydaje się mieć kluczowe znaczenie. Oczywiście, rowerem można jeździć niemal wszędzie, w pewnym momencie nie odczujemy już jednak z tego tytułu jakiejkolwiek przyjemności.

Inni przeczytali również: Rower treningowy spinningowy >> 

Pewne znaczenie ma jednak również to, ile kilometrów mamy zamiar przejechać i jaki styl jazdy nas interesuje. Warto też zwrócić uwagę na to, jaka jest jakość części wykorzystywanych do jego produkcji, jaka jest technologia wykonania ramy i kół, jaki wzrost charakteryzuje rowerzystę, a nawet – ile waży osoba, która wsiada na rower. Jeśli wybór ramy i siodełka nie będzie właściwy, nasze wyniki nie będą najbardziej spektakularne. Podczas jazdy może nas przy tym spotkać także szereg innych nieprzyjemności, których wolelibyśmy uniknąć. Jednym z parametrów roweru jest jakość zestawu komponentów, a więc podstawowych części, z których składa się nasz środek transportu. Idealna jest sytuacja, w której wszystkie komponenty pochodzą od jednego producenta, odznacza je bowiem zbliżona jakość. 

rower treningowy

Najlepiej zainwestować więc w tak zwany zestaw kompletny. Co do zasady, im wyższa jest jakość użytych komponentów, tym lepiej jeździ się na rowerze. Wysokiej jakości części nie pozostają też bez wpływu na ciężar roweru obniżając go w istotny sposób. Rama również jest ważną częścią składową, choć panowie i panie mają tendencje do obniżania jej znaczenia. Panowie preferują tak zwany męski wariant, choć w rzeczywistości jest to rozwiązanie, z którego mogą korzystać przedstawiciele każdej z płci. Również damskie ramy są pełnowartościowe nie tylko pod względem technicznym, jak i jakościowym, choć w ich przypadku mamy do czynienia ze zdecydowanie wygodniejszym siodełkiem i miękkim resorowaniem, co sprawia, że panie mogą jeszcze lepiej panować nas swoim rowerem. Analiza hamulców uświadamia nam, że w rowerach najczęściej znajdują zastosowanie hamulce szczękowe chwalone właśnie za wyjątkowo dobre właściwości hamowania.

Niestety, nie są one wolne od wad, po ich zamoczeniu mamy więc do czynienia z zauważalnym spadkiem ich niezawodności. Już choćby dlatego kolejni producenci decydują się na wprowadzenie hamulców tarczowych. Ich tarcza jest umieszczona przy piaście koła, nie jest więc aż tak wrażliwa na zużycie lub deformacje, do jakich może dochodzić ze względu na zanieczyszczenia. Hamulce tego typu mają też wyższą skuteczność, a samo posługiwanie się nimi nie jest przesadnie skomplikowane. Jazda rekreacyjno-sportowa jest też przyjemniejsza, jeśli zadbamy o przekładnie, okazuje się jednak, że to nie ich liczba, ale zakres ma w tym przypadku kluczowe znaczenie. Rowery sportowe i wyścigowe odznaczają się przekładniami stopniowanymi delikatnie tak, aby częstotliwość naciskania na pedały była wykorzystywana w możliwie jak najlepszy sposób. Jeśli przekładnia wraz z łańcuchem i kasetą są zaliczane do wyższej serii zestawów komponentów, są nie tylko lżejsze, ale i trwalsze.

 

O serwisie

Portal poświęcony tematyce motoryzacyjnej oraz technologicznej

Jak wybrać odpowiednią felgę?
W jaki sposób poradzić sobie z zawieszeniem?
Jakie wybrać dodatki do wystroju wnętrza?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.

Black Weekend

wiertarko wkrętarki

farby do wnętrz

Kontakt

kontakt@mogilnocity.pl

Galeria