Xiaomi Mi 5 Recenzja

Xiaomi nie miał wspaniałego roku 2015, a firma po prostu nie mogła pozbyć się swojego wizerunku "budżetowego smartfona". Wielu nabywców nie postrzega Xiaomi jako prawdziwie wysokiej klasy pretendenta, a z ofertami o wysokim stosunku jakości do ceny, takimi jak nowy Redmi Note 3 (Recenzja), który przyciąga wiele uwagi, jeszcze więcej osób postrzega chińskiego giganta smartfonów jako specjalistę budżetowego, który jest znany z tego, że oferuje produkty wypełnione funkcjami w niskich cenach.

Choć wizerunek ten z pewnością pomógł Xiaomi sprzedać wiele telefonów, to jednak utrudnił firmie poważny wpływ na segment premium w Indiach. Jednak druga premiera w 2016 r. jest wyraźnym sygnałem, że firma zamierza zająć się bigwigami. Mi 5 to najdroższa jak dotąd oferta Xiaomi i oznacza odejście od wizerunku "budżetowego". Z top-end specyfikacji, które podejmują na Samsung Galaxy S7 (Przegląd) za prawie połowę ceny, Smartfony Xiaomi MI 5 ma ją potencjał, aby zmienić sposób myślenia nabywców premii.

Spójrzcie i poczujcie

Pierwszym krokiem do stworzenia smartfonu premium jest sprawienie, że będzie on wyglądał i czuł się jak element luksusowy. Xiaomi trochę udało się to zrobić z Redmi Note 3, i zrobił to ponownie z Mi 5. To, co również udało się zrobić, to znacznie rozdzielić te dwa urządzenia, a Mi 5 ma konstrukcję i budowę, która wyraźnie różni się od znacznie bardziej przystępnego Redmi Note 3. Czuje się odpowiednio wysoko cenowo i nie pozwala na to, by jego ceny w średnim zakresie w jakikolwiek sposób na to wpływały. Jest również niezwykle lekki przy 129g, a na pewno poczujesz brak krawężnika w rękach.

Cała rama telefonu jest metalowa, złamana tylko plastikowymi liniami antenowymi u góry i u dołu. Nieczyste wykończenie metalu wygląda świetnie, a odblaskowe krawędzie tylko podkreślają jego piękno. Wokół telefonu panuje również wielkie poczucie symetrii i równości. Przyciski zasilania i głośności znajdują się po prawej stronie, podwójna taca SIM po lewej stronie, gniazdo 3,5 mm i nadajnik podczerwieni znajdują się na górze, a port USB typu C i maskownice znajdują się na dole. Tylko w prawej kratce znajduje się głośnik, a w lewej mikrofon, ale symetria pomaga zachować estetykę telefonu.

Tył Mi 5 to szklany panel, który wygina się na boki, co jest kolejnym podobieństwem do wysokiej klasy modeli Samsunga. Jest niezwykle refleksyjna, choć jej powierzchnia jest również brudnym magnesem i będzie wymagała ciągłego wycierania. W lewym górnym rogu znajduje się aparat i lampa błyskowa, a inne logo Mi znajduje się w pobliżu dolnej części. Chociaż panel tylny nie jest przeznaczony do demontażu i nie posiada żadnych rowków, które by to umożliwiały, wydaje się, że panel może się łatwo odkleić, a na jego krawędziach widoczne są niewielkie szczeliny. Nie przepadaliśmy za białym wariantem (nasza próba recenzyjna) i czujemy, że czarny wariant wygląda o wiele lepiej.

Ekran Xiaomi Mi 5 to 5,15-calowy wyświetlacz LCD IPS Full HD, o imponującej gęstości 428 pikseli na cal, z ochroną Corning Gorilla Glass 4. Chociaż inne flagowe urządzenia wyposażone są w ekrany o wyższej rozdzielczości 1440p, Xiaomi wyjaśnia, że w celu utrzymania niskiej grubości ekranu - i ogólnej grubości telefonu - konieczne było ograniczenie rozdzielczości do Full HD. To wcale nie jest złe, ponieważ jest odpowiednio ostre i prawie niemożliwe do wykrycia jakichkolwiek wad lub pozornego braku szczegółów.

Jest to również niewiarygodnie jasny ekran IPS, o szczytowej jasności 600 nitów i minimalnej jasności 0,7 nita, co stanowi znacznie większy zasięg niż wiele innych urządzeń. Szczytowa jasność jest bardzo przydatna w bezpośrednim świetle słonecznym, a czytelność jest doskonała. Czarne poziomy nie są jednak szczególnie dobre, a to jedyna istotna wada na ekranie telefonu.

Specyfikacje i oprogramowanie

Xiaomi Mi 5 to pierwszy smartfon Qualcomm Snapdragon 820 z napędem elektrycznym, oficjalnie dostępny w Indiach, i jest (przynajmniej na papierze) jednym z najpotężniejszych urządzeń, jakie można dziś kupić, wraz z Samsung Galaxy S7 i S7 Edge. Godną uwagi zmianą pomiędzy modelem 820 a jego poprzednikiem 810 jest fakt, że Qualcomm zdecydował się pominąć podstawowe wojny i wrócić do bardziej efektywnej architektury czterordzeniowej. Chociaż Snapdragon 820 może być taktowany zegarem o częstotliwości do 2.2GHz dla wszystkich czterech rdzeni, Mi 5 posiada SoC taktowany zegarem o częstotliwości 1.8GHz dla dwóch rdzeni i 1.3GHz dla pozostałych dwóch.

Dostępne są również 3 GB pamięci RAM, 32 GB pamięci wewnętrznej, obsługa VoLTE, NFC, emiter podczerwieni oraz kompatybilność Qualcomm Quick Charge 3.0. Nasza recenzja jednostka pochodzi z Quick Charge 3.0 ładowarki, ale powiedziano nam, że jednostki sprzedawane w Indiach będą pochodzić z Quick Charge 2.0 kompatybilne ładowarki. Ładowanie jest szybkie nawet przy użyciu ładowarki kompatybilnej z 2.0 i można sok z telefonu w mniej niż 90 minut.

Oprócz tego dostępne są również Wi-Fi 802.11n/ac, Bluetooth 4.2, podwójne złącze SIM z obsługą 4G w obu gniazdach SIM, bateria niewymienna dla użytkownika o pojemności 3000 mAh oraz port USB Type-C do podłączania i ładowania. Godną uwagi słabością jest brak możliwości rozbudowy pamięci masowej; telefon nie obsługuje dodawania kart microSD i ogranicza się do 32GB w samym telefonie. Chociaż w Chinach istnieją warianty Mi 5 o pojemności 64 GB i 128 GB, nie są one jeszcze sprzedawane w Indiach i nie wiadomo, czy i kiedy będą.

Xiaomi Mi 5 wyposażony jest w MIUI 7 oparty na systemie Android 6.0. Brakuje typowego wyglądu i odczucia Androida, ponieważ MIUI to zupełnie inny interfejs użytkownika, który działa według własnych zasad projektowania i funkcji. Chociaż jest jednowarstwowy, jest dość schludny i dobrze zorganizowany. Ikony i menu mają poczucie wyrafinowania i jakości w projekcie, i z pewnością czuje się o wiele lepiej niż na wpół upieczone i tandetne interfejsy użytkownika, które widzieliśmy wcześniej u niektórych innych producentów. Istnieje również obietnica regularnej aktualizacji interfejsu użytkownika. Podczas gdy UI nie ma tego samego polskiego co stockowy Android, to na pewno jest jednym z lepszych niestandardowych.

Kamera

Xiaomi Mi 5 posiada 16-megapikselowy aparat główny z dwukolorową lampą błyskową LED oraz 4-megapikselowy aparat czołowy o większych, 2-megapikselowych pikselach. Tylna kamera może nagrywać wideo w rozdzielczości do 4K, natomiast przednia kamera może nagrywać wideo w rozdzielczości Full HD z prędkością 30 klatek na sekundę. Dostępna jest również czteroosiowa optyczna stabilizacja obrazu dla tylnej kamery, która jest niezwykle pomocna podczas robienia szybkich zdjęć i nagrywania filmów.

Aplikacja do aparatu Xiaomi jest na tyle łatwa w obsłudze, że ma kilka szczególnie irytujących wad. Przełączanie pomiędzy zdjęciami i filmem jest szybkie i łatwe, podobnie jak sterowanie HDR, lampą błyskową i przełączanie aparatu. Przeciągnięcie od prawej strony powoduje wyświetlenie filtrów, natomiast przesunięcie od lewej pokazuje różne tryby, w tym timer, panorama, ręczny i inne. Z tego miejsca można również uzyskać dostęp do ustawień, w tym do ustawień rozdzielczości i sterowania migawką. Aby uzyskać dostęp do ustawień wideo, należy najpierw przełączyć się na tryb wideo, a następnie powtórzyć te kroki.

Wydajność

Zasilany przez Snapdragon 820 SoC, Xiaomi Mi 5 jest fantastyczny, jeśli chodzi o osiągi. Nie mieliśmy żadnych problemów z opóźnieniem lub jąkaniem się, a wszystko od odblokowania telefonu do otwarcia aplikacji jest szybkie i szybkie. Nawet intensywne graficznie zadania, takie jak gry i oglądanie filmów, są dla telefonu łatwą pracą. Jednakże Mi 5 ma tendencję do nagrzewania się nieco przy intensywnym użytkowaniu, a ładowanie za pomocą ładowarki kompatybilnej z funkcją Quick Charge powoduje znaczne nagrzewanie się tylnej części telefonu. Zużycie pamięci RAM również ma tendencję do bycia po wyższej stronie, z około 1,5GB pamięci RAM w użyciu nawet zaraz po restarcie, ale z całkowitą dostępnością 3GB nie powinno stwarzać żadnych problemów.

Doskonałe osiągi są widoczne nawet w benchmarkach, a my odnotowaliśmy dobre wyniki w całym naszym zestawie testów. AnTuTu uzyskała 114 157 punktów, a Quadrant 36 576. GFXBench i 3DMark Ice Storm również uzyskały bardzo wysokie wyniki, odpowiednio 58fps i 24,521. Wszystkie one są na równi z tym, co widzieliśmy w Samsung Galaxy S7 i S7 Edge, lub nieco niższe, i pokazać, że Mi 5 żyje zgodnie z oczekiwaniami wydajności.

Telefon posiada baterię 3000mAh, która działała przez 13 godzin, 5 minut w naszym teście pętli wideo. Nawet w zwykłym użyciu, telefon z łatwością przetrwałby dzień, mimo że jasność ekranu jest po wyższej stronie i stałej łączności 4G. Jest to dobre rozwiązanie dla flagowego smartfonu, wspomagane przez podkręcanie zegara SoC, bez większych kompromisów w wydajności. Tryb Doze Mode Androida 6.0 również ma w tym pewną rolę do odegrania, podobnie jak fakt, że ekran Full HD wymaga mniej wysiłku przy zasilaniu niż panele 1440p w innych statkach flagowych. Jakość dźwięku jest niemalże do zaakceptowania przez pojedynczy głośnik, podobnie jak połączenia komórkowe i Wi-Fi.

Werdykt

Xiaomi może być lepiej znana ze swoich budżetowych smartfonów, ale dzięki Mi 5 pokazała, że jest więcej niż w stanie zbudować kompetentne urządzenie premium. Chociaż wiele osób będzie miało problemy z ceną i ogólną ideą, że Xiaomi próbuje nawet zbudować coś w rodzaju premii, uważamy, że nadszedł czas, aby przejść do przodu i dać firmie szacunek, na jaki zasługuje. Mi 5 to solidny wysiłek, który udaje się dostarczyć Ci flagowego smartfona w cenie, którą uważamy za doskonałą dla telefonu tej jakości.

W Mi 5 praktycznie wszystko jest w porządku, z przyzwoitą konstrukcją, doskonałą wydajnością, dobrą jakością aparatu i doskonałą żywotnością baterii. Najpoważniejszą wadą jest to, że telefon nie obsługuje pamięci masowej z możliwością rozbudowy i jest ograniczony do 32 GB, co jest jedynym dostępnym obecnie wariantem. Niska waga może również dawać poczucie, że telefon nie jest tak solidny i dobrze zbudowany, jak inni konkurenci z całego metalu. Innym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę jest to, że model flash-sale Xiaomi oznacza, że możesz mieć pewne problemy z odbieraniem Mi 5. Zdecydowanie uważamy, że nabywcy smartfonów nie powinni być zmuszani do tak ciężkiej pracy, aby zdobyć swoje telefony.

O serwisie

Portal poświęcony tematyce motoryzacyjnej oraz technologicznej

Jak wybrać odpowiednią felgę?
W jaki sposób poradzić sobie z zawieszeniem?
Jakie wybrać dodatki do wystroju wnętrza?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.

Black Weekend

wiertarko wkrętarki

farby do wnętrz

Kontakt

kontakt@mogilnocity.pl

Galeria