Smartfon LG V10 Recenzja

Firma LG wprowadziła na rynek smartfon serii V10, który pod względem technicznym jest bardzo podobny do G4 firmy LG. Jednak jego konstrukcja została całkowicie zmieniona, a 5,7-calowy ekran jest nieco większy. Dodatkowo, nad głównym panelem znajduje się drugi ekran, na którym wyświetlane są krótkie informacje. Kamera skierowana do przodu jest teraz wyposażona w dwa obiektywy. Zegary Snapdragon 808 w środku. Pamięć robocza została zwiększona do 4 GB. Reszta jest znana i nie przedstawia nam żadnych innowacji. Dość zaskakujące jest to, że LG żąda za V10 stosunkowo wysokiej ceny w wysokości około 649 euro (~727 dolarów) - zwłaszcza, że jego następca ma zostać uruchomiony za kilka tygodni.

Oprócz własnego smartfonu LG G4, wśród rywali znajdują się takie urządzenia jak Lumia 950 XL firmy Microsoft, Moto X Style firmy Motorola, Nexus 6P firmy Google oraz Galaxy S6 Edge+ firmy Samsung. Wszystkie mają duży ekran i mogą prezentować high-endowe specyfikacje.

Smartfony LG serii V10 są nie tylko większe ze względu na swój ekran, ale także wyglądają na bardziej obszerne i bardzo wytrzymałe. W rzeczywistości, LG reklamuje smartfon jako szczególnie odporny. Jest podobno dwa i pół razy bardziej stabilny niż konwencjonalny smartfon. Jednak producent pozostaje cicho tylko w kwestii tego, co to dokładnie oznacza. W każdym razie, słuchawka nie spełnia żadnych specjalnych wymagań.

LG V10 z łatwością przeciwstawia się próbom wypaczania i nie wydaje przy tym odgłosów. Tylko silny nacisk na ekran ochronny Corning Gorilla Glass 4 prowadzi do powstawania niewielkich fal. Luki są dokładne i nie dają żadnego powodu do reklamacji. Wygląd kropkowanej tylnej okładki jest z pewnością kwestią gustu, ale okazuje się ona być niewrażliwa na odciski palców. Jest antypoślizgowy i zapewnia dobrą przyczepność nawet na gładkich powierzchniach.

Tylna pokrywa jest zdejmowana i odsłania wymienną baterię, a także gniazda kart Nano-SIM i micro-SD. Smartfon jest również dostępny w kolorze białym; więcej opcji kolorystycznych jest do wyboru.

Łączność

Firma LG nie ma ścisłego systemu łączności i zainstalowała w swoim V10 kilka funkcji, bez których nie może się obejść żaden wysokiej klasy smartfon. Koreański producent nadal opiera się tylko na porcie microUSB, a nie na bardziej nowoczesnym interfejsie typu C. Zintegrowany port obsługuje jednak OTG, co pozwala na podłączenie zewnętrznych urządzeń peryferyjnych i pamięci flash, a także SlimPort. Ten ostatni umożliwia podłączenie smartfonu do portu HDMI za pomocą opcjonalnego adaptera oraz bezpośrednie renderowanie treści np. na ekranie telewizora.

Zainstalowano również Bluetooth 4.1, NFC, Miracast, Wi-Fi Direct oraz nadajnik podczerwieni. Typowe dla LG, kilka urządzeń, takich jak telewizory, odtwarzacze, systemy Hi-Fi, projektory lub klimatyzatory mogą być sterowane za pomocą czujnika podczerwieni w połączeniu z aplikacją Quick Remote.

Oprogramowanie

Google Android 5.1.1 Lizak uprawnienia LG's V10. Producent pokrywa go swoim własnym interfejsem użytkownika. Ma być zaktualizowany do najnowszej wersji Android 6.0, ale nie została jeszcze ustalona żadna data.

Aplikacje nie zmieniły się tak bardzo w porównaniu z LG G4: Tylko kilka aplikacji innych firm jest wstępnie załadowanych i można je szybko i łatwo odinstalować. LG zainstalowało również kilka własnych aplikacji.

Komunikacja i GPS 
Moduł Wi-Fi w V10 firmy LG obsługuje standardy IEEE 802.11 a/b/g/n/ac, a co za tym idzie - pasma częstotliwości 2,4 i 5,0 GHz. Zakres połączeń był dobry w teście i nie zaobserwowano żadnych istotnych nieprawidłowości. Smartfon po prostu nie mógł w pełni wykorzystać swojego potencjału, jeśli chodzi o szybkość transmisji. Nigdy nie osiągnął więcej niż 72 MBit/s w teście, a gdy miał wybór, korzystał wyłącznie z sieci 2,4 GHz.

Urządzenie LG's V10 zapewnia dostęp do mobilnego Internetu poprzez HSPA+ (maks. 42 MBit/s) lub LE Cat 6 (maks. 300 MBit/s). Zasięg częstotliwości LTE jest raczej niezadowalający i ogranicza się do podstawowych potrzeb. Niemniej jednak w Europie jest to wystarczające.

Sieci satelitarne GPS i GLONASS służą do określania położenia, które jest stosunkowo szybkie i dokładne nawet w pomieszczeniach zamkniętych. Odchylenia w dokładności śledzenia są mniejsze na zewnątrz, a nasza pozycja została znaleziona szybciej.

V10 firmy LG musi konkurować z systemem nawigacji rowerowej Garmin Edge 500, aby określić jego dokładność pozycjonowania. Oba urządzenia rejestrują trasę na wycieczce rowerowej. Smartfon nie jest tak dokładny jak system nawigacji i ma tendencję do używania skrótów. Jednakże, tylko 100 metrów (~328 stóp) na całej trasie jest dopuszczalne.

Jakość połączenia

Aplikacja telefoniczna jest już znana z LG's G4, a tylko jej kolory zostały nieznacznie zmodyfikowane. V10 firmy LG robi duży krok naprzód pod względem akustyki telefonu, trzymając słuchawkę bezpośrednio przy uchu. Nie daje to żadnego powodu do reklamacji, a użytkownik będzie miał dobrą jakość głosu. Inaczej jest w przypadku korzystania z głośnika. Podczas gdy my mogliśmy dobrze zrozumieć nasz kontakt i głos brzmiał tylko trochę pusto, to akustyczny na drugim końcu był umiarkowany. Byliśmy ledwo wyczuwalni i brzmiałyśmy, jakbyśmy mieli silne przeziębienie (nos). Również echo było tak silne, że części słów zostały całkowicie połknięte.

Aparaty

Aparat z podwójnym obiektywem znajduje się na przedniej części V10 firmy LG. Ma on rozdzielczość do 5 MP (2560x1440 pikseli). W przeciwieństwie do wielu innych podwójnych obiektywów, obrazy z obu czujników nie są łączone. Zamiast tego użytkownik może wybierać pomiędzy dwoma różnymi kątami widzenia kamery. Podczas gdy jeden oferuje kąt 80 stopni, drugi 120 stopni. Ta ostatnia jest szczególnie przydatna przy wykonywaniu panoramicznych autopsji. Jakość obrazu jest akceptowalna. Chociaż aparat posiada stałą ostrość, to jednak obsługuje funkcję HDR, która umożliwia również wykonywanie zdjęć podświetlanych.

Kamera główna zwrócona tyłem do kierunku jazdy jest identyczna z kamerą w modelu LG G4 na karcie specyfikacji, a jej jakość również jest na tym samym poziomie. Zdjęcia są dość dobre w trybie automatycznym, a przede wszystkim funkcja HDR jest używana rozsądnie. Niestety, w ciemnych miejscach tworzy się jasnoszara mgła, a szczegóły wyglądają na lekko zamazane. Zdjęcia są ostre jak brzytwa w trybie ręcznym, a jeszcze bardziej przemawiają do nas. LG może trochę popracować nad oprogramowaniem tutaj. Kamera LG V10 nadal daje dobre rezultaty przy słabym oświetleniu, co wynika przede wszystkim z dużego otworu przysłony (f/1,8), ale obiektyw nie może konkurować z wydajnością lampy Lumia 950 XL przy słabym oświetleniu.

Filmy mogą być nagrywane w rozdzielczości 2160p (maks. 30 FPS), 1080p (maks. 60 FPS) lub 720p (maks. 120 FPS). Największe modyfikacje w porównaniu z LG's G4 znajdują się tutaj. Ręczny tryb wideo został znacznie zagruntowany. W szczególności jakość dźwięku została znacznie poprawiona. V10 posiada teraz trzy mikrofony o trzech poziomach czułości, a także funkcję tłumienia szumów wiatru. Jakość obrazu w Full HD jest naprawdę dobra, ale UHD nigdy nie wygląda całkiem gładko. Automatyczne ustawianie ostrości może być również szybsze w najwyższej rozdzielczości.

Wyświetlacz

Cechą szczególną V10 firmy LG's są dwa ekrany. Panel główny ma rozmiar 5,7 cala i rozdzielczość 2560x1440 pikseli. Uzyskana gęstość pikseli 513 PPI zapewnia ostre odwzorowanie zawartości. Drugi ekran znajduje się po prawej stronie przednich kamer, bezpośrednio nad dużym ekranem. Oba ekrany znajdują się tak blisko siebie, że dopiero po dokładnym zbadaniu okazuje się, że są to dwa oddzielne elementy. Mały panel ma rozmiar 2,1 cala (160x1040 pikseli) i taką samą rozdzielczość jak większy ekran. Jego oświetlenie nie jest tak jednorodne jak ekranu głównego, a na krawędziach w ciemności widoczne jest lekkie zmętnienie. Subiektywnie, w świetle dziennym nie zauważa się żadnej różnicy. Tak zwany Second Screen Display służy jako centrum powiadomień, umożliwiając szybki dostęp do ulubionych kontaktów i aplikacji, sterowanie odtwarzaczem muzyki i zarządzanie wpisami w kalendarzu. Niestety, wymaga to tyle samo wysiłku, co w przypadku korzystania z ekranu głównego, a zatem nie widzimy tu żadnej wartości dodanej. Chcielibyśmy mieć więcej opcji dostosowawczych, a przede wszystkim łatwiejszy sposób działania bezpośrednio z zablokowanego ekranu. Nie wiadomo, czy LG doda to poprzez aktualizację.

Werdykt

Z LG V10 koreański producent oferuje kolejny doskonały smartfon, który jest bardzo podobny do LG G4 na karcie specyfikacji, ale nie ma wiele wspólnego z jego siostrzanym modelem pod względem wyglądu. Fanom selfie na pewno spodoba się podwójna soczewka z przodu. Drugi ekran jest ładny, ale jego potencjał nie jest w pełni wykorzystany, a większość działań jest wykonywana równie szybko przez ekran główny.

V10 posiada również dobry skaner linii papilarnych, który został zintegrowany w niewidoczny sposób z przyciskiem zasilania z tyłu. W przeciwnym razie, LG również wykonuje dobrą robotę i poprawiła ekran, który jest znany z G4, który teraz ma bardzo wysoki kontrast, między innymi. Cechy bardzo dobrej kamery zostały jeszcze bardziej rozwinięte, ale niestety producent nie zdołał poprawić trybu automatycznego.

O serwisie

Portal poświęcony tematyce motoryzacyjnej oraz technologicznej

Jak wybrać odpowiednią felgę?
W jaki sposób poradzić sobie z zawieszeniem?
Jakie wybrać dodatki do wystroju wnętrza?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.

Black Weekend

wiertarko wkrętarki

farby do wnętrz

Kontakt

kontakt@mogilnocity.pl

Galeria