Apple iPhone 11 Pro recenzja: najlepszy aparat i ekran

Witamy w T3 iPhone 11 Pro Recenzja, gdzie umieścimy nowy telefon Apple top-of-the-line przez jego kroków, aby dowiedzieć się, czy zasługuje na jego "pro" monikera.

Apple zrobiło wiele dobrego o nowym potrójnym systemie kamer podczas ogłoszenia w telefonie, a także podkreśliło ulepszony ekran i lepszą żywotność baterii... ale okazuje się, że tegoroczne aktualizacje są bardziej wszechstronne, niż mogłoby się wydawać.

Oczywiście, kamera nadal jest wyjątkowa, a my pójdziemy na głębokie nurkowanie, aby pokazać ci dlaczego. Ale jest jeszcze dużo więcej do rozważenia, jeśli chodzi o kwestie aktualizacji starszego modelu.

APPLE IPHONE 11 PRO RECENZJA: CENA I DOSTĘPNOŚĆ

iPhone 11 Pro zaczyna się od 1.049 funtów, dla modelu 5,8-calowego z 64 GB pamięci masowej. Istnieje również iPhone 11 Pro Max, który ma 6,5-calowy ekran i dłuższą żywotność baterii, ale jest inaczej identyczny, jeśli chodzi o specyfikę. Zaczyna się od 1.149 funtów za 64 GB.

Można uaktualnić, aby uzyskać więcej miejsca w magazynie. 150 funtów więcej daje Ci 256 GB. Kolejne 200 funtów więcej daje 512 GB. W obu przypadkach jest to całkiem sporo, a Apple nadal nie posiada gniazda kart microSD. 

Dla większości ludzi 64GB to i tak całkiem niezły rozmiar, ale jeśli lubisz mieć dużo pobranych filmów (lub wziąć dużo własnych), lub będzie pobierać mnóstwo gier przez Apple Arcade, wersja 256GB jest solidnym uaktualnieniem pod względem rozmiaru.

Są to cholernie drogie telefony, choć znak 1000 funtów nie jest teraz rzadkością - Samsung Galaxy Note10+ jest w cenie999 funtów, i tak jak ten model, są to najwyższej klasy produkty Apple.

Jeśli jest to więcej niż jesteś gotów wydać na telefon, to jest całkowicie zrozumiałe - iPhone 11 (wersja non-Pro) zaczyna się od 729 funtów, z dużo mniej ciętych narożników niż się spodziewasz.

iPhone 11 Pro jest dostępny w czterech kolorach: Space Grey (czarny ze wszystkich stron), Silver (srebrne krawędzie i biały grzbiet), Gold (ciepłe złote krawędzie z grzbietem, który jest jak ciemna brzoskwinia), i nowy Midnight Green (z ciemnozielonymi krawędziami, i rodzaj nastrojowy leśny zielony grzbiet).

Ta ostatnia jest najwyraźniej szalenie popularna, co nie jest niespodzianką dla nowego koloru. Wygląda ślicznie - jest naprawdę ciemno, a w ciemnym oświetleniu można by pomylić go z czernią, ale wyraźnie ma ten bogaty zielony odcień we wszystkich innych światłach.

APPLE IPHONE 11 PRO RECENZJA: DESIGN, EKRAN I GŁOŚNIKI
Konstrukcja 11 Pro jest prawie identyczna jak iPhone'a XS, włącznie z użyciem stali nierdzewnej po bokach z szybą po drugiej stronie pleców.

Szkło zostało ponownie zmodernizowane i jest najtwardszym szkłem, jakie kiedykolwiek zastosowano w smartfonie - mówi Apple. XS był naprawdę imponujący pod tym względem, coś, co testowałem empirycznie więcej razy niż zamierzałem.

Spadający telefon jest nadal zbyt nieprzewidywalny, aby móc zagwarantować, że nowy model nie pęknie po upadku, ale twoje szanse są lepsze, i to wszystko, o co możesz prosić, naprawdę.

Jedyne zauważalne zmiany w wyglądzie to te z tyłu: kamera i tekstura na szklanej płytce.

Duża potrójna kamera wygląda o wiele lepiej niż ma do tego prawo (choć nadal nie jest rzeczą jednoznacznej urody). Sztuczka polega na tym, że czerpie z klasycznego wzornictwa: podobnie jak iPod wywołał radia Brauna, jest on zbudowany jak potrójne kamery filmowe, takie jak Crown8 E3.

Gruby pierścień wokół każdego obiektywu iPhone'a pochyla się nad tym dziedzictwem - sprawia, że kamera wygląda na praktyczną i ważną, a nie jak Apple nie udało się jej ukryć (jak to może mieć miejsce).

Nie jestem pewien, czy jest to koniecznie lepiej wyglądające niż centralna matryca kamery w Samsungu S10 czy Huawei Mate 30, ale bardzo podoba mi się jego fizyczność.

Cała szklana tylna część telefonu ma teraz wytrawioną teksturę, co sprawia, że można go pewnie trzymać bez futerału. Jest to bardzo mile widziane, ponieważ dowiedziałem się dokładnie, które powierzchnie w moim domu były płaskie, a które nie były, oglądając iPhone XS nieuchronnie działa w kierunku krawędzi i podjąć upadek.

Z przodu jest jeszcze spore nacięcie, które nie może pomóc, ale sprawia, że projekt wygląda trochę za rywalami z dziurkami po dziurkach lub wyskakującymi kamerami, które dają pełny ekran do oglądania.

W praktyce nie stanowi to żadnego problemu - iOS został zaprojektowany z myślą o wycięciu, a bezpieczna (i teraz szybsza) identyfikacja twarzy firmy Apple wymaga większej liczby czujników - ale czuje się to za krzywą, która nie jest dokładnie tym, czego chcesz od telefonu o pojemności ponad 1 tys. funtów. Zwłaszcza, gdy inne wysokiej klasy telefony są dostarczane z super-futurystycznymi czujnikami odcisków palców, które działają świetnie, a my ostatecznie wolimy rozpoznawać twarz.

To sprowadza nas do ekranu, który jest naszym pierwszym bez zastrzeżeń recenzją rave dla 11 Pro. Teraz, osiągając szczytową wartość 1200 lumenów podczas oglądania zdjęć HDR lub wideo, jest to w zasadzie jak posiadanie telewizora OLED w ręku.

Filmy HDR, a zwłaszcza Dolby Vision, wyglądają absolutnie niesamowicie. Nie ma obsługi HDR10+, ale biorąc pod uwagę, że jak dotąd jest ona rzadko stosowana (Amazon Prime Video ją obsługuje), podczas gdy Dolby Vision jest zarówno w Netflixie jak i w iTunes Store, nie mamy nic przeciwko temu pominięciu. Wideo HDR10+ nadal będzie wracać do zwykłego HDR10, który jest w pełni obsługiwany.

Szeroka gama kolorów P3 sprawia, że zdjęcia wyglądają żywe i realistyczne, a wszystko jest ostre jak piórko. Jest absolutnie, absolutnie cudowny.

iPhone 11 Pro i Pro Max mają tę samą gęstość ekranu (ponad 400ppi), ale w różnych rozdzielczościach, więc nie ma różnicy w ostrości. Dla miłośników kina, istnieje silny argument, aby uzyskać większy model tylko po to, aby naprawdę, naprawdę cieszyć się wyświetlaczem.

Firma Apple dołączyła nowe głośniki "przestrzenne audio", z obsługą Dolby Atmos. Efekt jest naprawdę imponujący - istnieje wyraźne rozdzielenie lewej i prawej strony, a w filmach słychać niuanse w pozycji dźwięków z przodu, choć nie do końca można uzyskać pełne wrażenia z tylnych głośników, co jest zaskakujące.

Oczywiście, większość ludzi będzie prawdopodobnie używać słuchawek do filmów, ale nowa konfiguracja głośników ma inne zalety: jest super głośna i oferuje równowagę i jakość, która całkiem eliminuje potrzebę tanich głośników Bluetooth. Jest jeszcze lepszy i głośniejszy do rozmów - w porównaniu z iPhone XS, różnica była zauważalna już od pierwszego dzwonka, który usłyszeliśmy.

APPLE IPHONE 11 PRO RECENZJA: KAMERY

Dobra, to jest ta duża sekcja. iPhone 11 Pro jest pierwszym tylnym systemem potrójnej kamery Apple, w roku, który był ich pełen. Trzeci obiektyw jest kolejnym pierwszym dla iPhone'a: bardzo szeroki obiektyw. Te ponownie są teraz de rigeur dla telefonów, po przybyciu na prawie każdej wysokiej klasy słuchawce w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Ultra-szeroki obiektyw zapewnia pole widzenia 120 stopni, które jest idealne do krajobrazów, robienia szalonych ujęć perspektywicznych, fotografowania wysokich lub szerokich obiektów lub "powiększania" ujęcia, gdy nie można przejść dalej do tyłu.

To oprócz standardowego obiektywu szerokokątnego i 2x teleobiektywu, który urządzenie odziedziczy po telefonie iPhone XS (ta podwójna konfiguracja znajduje się również w iPhone X, iPhone 8 Plus i iPhone 7 Plus).

Pozostają one w dużej mierze niezmienione, z dwiema niewielkimi, lecz skutecznymi aktualizacjami. Pierwszą z nich jest to, że teleobiektyw ma teraz większy otwór przysłony, który wpuszcza o 40% więcej światła - dzięki temu jest wyraźnie lepszy w sytuacjach, w których nie występuje jasne światło słoneczne, a także pozwala na wykonywanie bardziej szczegółowych zdjęć portretowych, jak zobaczymy.

Po drugie, czujnik szerokokątny ma teraz 100% ogniskowanie pikseli, co jest technicznie rzecz biorąc równoznaczne z mówieniem, że jest znacznie szybszy i dokładniejszy w ustawianiu ostrości, zwłaszcza w bardzo słabym oświetleniu. Ma to kluczowe znaczenie dla nowej opcji trybu nocnego, która jest wyłączna dla 11 serii iPhone'ów.

Podobnie jak podobne opcje na innych urządzeniach (Google Night Sight, Samsung Bright Night, itp.), to robi powolne ujęcie w bardzo ciemnych warunkach i wyciąga kolor i szczegóły, które byłyby całkowicie utracone normalnie.

Aby sprostać temu wszystkiemu, stworzono nową wersję aplikacji Aparat, która jest przeznaczona wyłącznie dla iPhone'a 11 i iPhone'a 11 Pro. Największa różnica polega na tym, że podgląd na żywo tego, co jest fotografowane, nie ogranicza się tylko do głównego wizjera - jeśli korzystasz z szerokokątnego obiektywu, pod przyciskami wyświetlany jest słaby widok tego, co widzi ultraszeroko, co ułatwia decyzję, czy chcesz zmienić poziom powiększenia.

To miłe, choć dziwne, że nie zawsze pojawia się w obiektywie szerokokątnym 1x. Na początku podejrzewaliśmy błąd, ale wydaje się, że ma on związek z odległością ostrości: jeśli fotografujesz obiekt z dość bliskiej odległości, otrzymujesz czarny interfejs. Pociągnij trochę do tyłu i widok z ultraszerokokątnego obiektywu zanika. Apple nie zwróciło się z prośbą o wyjaśnienie, jak to dokładnie działa przed publikacją.

Inną naszą ulubioną różnicą jest funkcja "Quick Take", w której po naciśnięciu i przytrzymaniu spustu migawki, zamiast zdjęć nagrywasz film, który nie wymaga zmiany trybów. A jeśli przesuniesz kciuk w lewo, zablokujesz nagrywanie wideo i nie będziesz musiał już go trzymać. Jeśli chcesz nagrać materiał wybuchowy (co miało miejsce, gdy trzymałeś spust migawki), przesuń w prawo. To niewielka zmiana, ale możliwość szybkiego przełączania się między zdjęciami i nagraniami wideo, gdy dziecko robi coś słodkiego, jest tak przydatna.

Kilka poręcznych elementów sterujących stało się bardziej dostępnych (wystarczy przesunąć palcem po różnych trybach fotografowania, aby wyświetlić inny zestaw przycisków), a w rogu znajduje się nowa ikona trybu nocnego. Pokazuje ona, czy tryb nocny jest aktywny (włącza się automatycznie w razie potrzeby) i jak długo trzeba czekać, aby tryb nocny działał.

Zazwyczaj czas ten wynosi jedną lub trzy sekundy, jeśli trzymasz iPhone'a w ręku: iOS oblicza czas potrzebny na przyjrzenie się poziomowi światła i drżeniu ręki. Jeśli możesz iść bardzo spokojnie, opierając się na czymś, to zwiększy się do pięciu sekund. Gdy naciśniesz spust, mały zegar odlicza czas do momentu, gdy strzał zostanie zakończony.

Jeśli jednak czujesz się pewny siebie, możesz ręcznie zmienić czas - w rzeczywistości możesz go ustawić do 30 sekund. Aby było to efektywne, potrzebny będzie statyw, ale można z niego zrobić oszałamiającą fotografię w świetle gwiazd.

Jak wskazaliśmy powyżej, rezultatem tego wszystkiego jest zdumiewająca jakość obrazu, spójrzmy więc na kilka przykładów. Po pierwsze, jak wypadają trzy obiektywy.

Tutaj, wybraliśmy temat, który jest niedaleko. Zauważ, że telefoto zachowuje dużą ilość szczegółów w cieniu po prawej stronie drzwi. Inteligentny HDR firmy Apple również w tym roku został zmodernizowany, z doskonałymi rezultatami, których wkrótce zobaczymy więcej.

Nie ruszając nogami w ogóle, przechodzimy od drzwi wypełniających ramę do podjęcia tylko małej porcji w środku. Ultra-szerokokątny obiektyw ma powiększenie 0,5x w porównaniu z centralnym obiektywem szerokokątnym, a teleobiektyw jest 2x szerokokątny, co oznacza, że masz pełny zakres powiększenia 4x od końca do końca.

APPLE IPHONE 11 PRO RECENZJA: CZY NALEŻY UAKTUALNIĆ?

Jeśli masz iPhone o numerze 8 lub niższym, myślę, że jest to idealny czas, aby uaktualnić ogólnie. Zarówno iPhone 11 i iPhone 11 Pro mają lepsze ekrany, genialne aparaty fotograficzne, wspaniałe nowsze konstrukcje, znacznie lepszą żywotność baterii, a także szybszą wydajność. Ogólnie rzecz biorąc, są one pełne dużych ulepszeń, które zauważysz każdego dnia. Ale to nie ma znaczenia, czy pójdziesz na 729 funtów iPhone 11 lub 1.049 funtów iPhone 11 Pro - oba są dużym skokiem do przodu.

Wiem, że wielu użytkowników iPhone SE naprawdę nie chcą większy telefon, i zawsze miałem nadzieję, że Apple będzie je pomieścić, ale te telefony są coraz długo w zębie, a Apple (jak inni producenci) nie wydaje się zainteresowany w mniejszych telefonów. Myślę, że iPhone 11 Pro jest najlepszą opcją dla tych ludzi: nie pasuje do SE na taniość, ale jest to najbardziej kompaktowy z nowych telefonów.

Jeśli masz iPhone XS, to prawdopodobnie nie warto uaktualnić - masz już ekran, który jest bardzo prawie tak dobry, i system kamer, który nie jest daleko. Ci, którzy dużo podróżują i kochają robić zdjęcia w podróży, powinni wziąć pod uwagę, że ultra-szeroki obiektyw da im kilka doskonałych nowych opcji kreatywnych, i nie ma co ukrywać, że tryb nocny jest ogromną rzeczą. Myślę jednak, że to, co wygra, jeśli zdecydujesz się na aktualizację, prawdopodobnie będzie miało wpływ na żywotność baterii - jest to potężna zmiana. Jeśli nie znalazłeś akumulatora na swoim ograniczniku XS, to myślę, że powinieneś poważnie zastanowić się, czy nie poczekać rok.

APPLE IPHONE 11 PRO RECENZJA: WERDYKT

To najlepszy iPhone w historii, oczywiście, ale jak to może być coś innego? Ale jest też lepszy niż wygląda, i lepszy niż własne komunikaty Apple wydawało się pozwalać dalej.

Przypomina mi się Statek Tezeusza, który pyta: czy jeśli wymienisz każdy promień i śrubę statku na nowy, to nadal będzie to ten sam statek?

iPhone 11 Pro wygląda tak podobnie jak jego poprzednik, ale prawie każda jego część została wyłączona na coś nowego i lepszego. Ekran jest jaśniejszy, aparat jest o wiele lepszy, głośnik ulepszony, łączność bezprzewodowa jest szybsza, bateria jest większa, procesor jest potężniejszy... poszczególne zmiany nie czują się tak duże, ale suma czyni go naprawdę solidnym z roku na rok. To jest absolutnie nowy, bardziej błyszczący statek.

To jednak ma bardzo wysoką cenę. Spodziewamy się, że iPhone 11 będzie bardziej popularnym modelem na długiej drodze, ponieważ uderza w doskonałą równowagę funkcji do ceny. Ale jeśli chcesz najlepszą technologię, że można dostać się w iPhone'ie, nie będziesz czuć się krótko zmienił tutaj.

Zobacz także: Najlepsze telefony Xiaomi Redmi

O serwisie

Portal poświęcony tematyce motoryzacyjnej oraz technologicznej

Jak wybrać odpowiednią felgę?
W jaki sposób poradzić sobie z zawieszeniem?
Jakie wybrać dodatki do wystroju wnętrza?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.

Black Weekend

wiertarko wkrętarki

farby do wnętrz

Kontakt

kontakt@mogilnocity.pl

Galeria