Problem przegrzewania się sprzętu audio

Chociaż na polskim rynku jest już coraz więcej prasy branżowej oraz wszelkiego rodzaju serwisów internetowych poświęconych sprzętowi audio, cały czas jeszcze trudno jest doszukać się artykułów przeznaczonych dla osób dopiero zaczynających swoja przygodę z dobrym dźwiękiem. Zdecydowana większość publikacji odnosi się do kwestii niekoniecznie bardzo zaawansowanych, ale pomija podstawy zakładając, że osoby zainteresowane tematem je znają. Tutaj jednak postaramy się podjąć właśnie najbardziej podstawowe kwestie odnoszące się do głównych zasad prawidłowego użytkowania domowego sprzętu grającego.

 

 

Jedną z najważniejszych kwestii tego typu jest z całą pewnością sprawa odpowiedniego ustawienia urządzeń w kwestii prawidłowej wentylacji. Urządzenia audio, w szczególności wzmacniacze i urządzenia aktywne, wydzielają bardzo dużo ciepła, co w określonych sytuacjach może prowadzić nawet do ich termicznego uszkodzenia. Coraz częściej stosowane są specjalne zabezpieczenia przed przegrzewaniem, ale są one charakterystyczne dla urządzeń z wyższej półki i do tego dla urządzeń raczej nowych. Zresztą nawet takie mechanizmy dają nam tylko częściową gwarancję. Co więcej, nawet przed uruchomieniem się tego typu mechanizmów, zbyt wysoka temperatura pracy będzie zmniejszała żywotność naszych urządzeń, jak również może wpływać na parametry ich pracy. Nie ma nawet co wspominać o potencjalnych uszkodzeniach ich otoczenia, które też mogą się pojawić. 

Wydzielające dużo ciepła wzmacniacze i urządzenia ze wzmacniaczami zintegrowanymi to elementy specjalnej troski pod tym względem. Nie można ich ustawiać w miejscach, które nie posiadają wentylacji, na przykład na szczelnie obudowanych półkach na szafach. Nie mogą też być ustawiane zbyt blisko siebie, tym bardziej jedno na drugim, ponieważ będą się nawzajem nagrzewały. Można je bezpiecznie ustawiać obok siebie na szerokich półkach lub z przerwą w pionie. 

 

 

Dużym zagrożeniem są także elementy utrudniające oddawanie ciepła przez urządzenia audio. Mowa jest tutaj przede wszystkim o dywanach oraz tapicerowanych meblach zakrywających otwory wentylacyjne urządzeń. Ustawienie w takim miejscu wzmacniacza jest niemal gwarancją jego uszkodzenia, jeśli nie jest to wzmacniacz cyfrowy impulsowy, czyli wzmacniacz klasy D. W ich przypadkach pewność uszkodzenia zastąpi wysokie prawdopodobieństwo usterki termicznej.
Warto pamiętać też o świetle słonecznym. Jeśli na urządzenie audio będą bezpośrednio padać promienie słońca w lecie, nie pomoże nawet najlepsza wentylacja.

 

O serwisie

Portal poświęcony tematyce motoryzacyjnej oraz technologicznej

Jak wybrać odpowiednią felgę?
W jaki sposób poradzić sobie z zawieszeniem?
Jakie wybrać dodatki do wystroju wnętrza?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.

Black Weekend

wiertarko wkrętarki

farby do wnętrz

Kontakt

kontakt@mogilnocity.pl

Galeria