Na czym polega obróbka CNC?

Obróbka CNC spotyka się obecnie z coraz większym zainteresowaniem, trudno więc dziwić się pytaniu o to, czym się charakteryzuje i z jakimi korzyściami wiąże się korzystanie z możliwości, jakie otwiera przed korzystającymi z niej osobami. Oczywiście, sama obróbka CNC nie jest niczym innym, jak tylko sposobem na rozbudowanie obrabiarek popularnych w tej branży, które teraz mogą być również sterowane numerycznie. 

​Sama nazwa CNC nawiązuje zresztą do tej możliwości, jej najbardziej adekwatne tłumaczenie mówi bowiem o tym, że jest to sterowanie komputerowe urządzeniami numerycznymi. Zwykle maszyny tego typu zwracają na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że posiadają programowalne mikroprocesory. To właśnie one przyczyniają się do tego, że obróbka metali staje się w ogromnym stopniu zautomatyzowana ( http://www.janus.com.pl/obrobka-skrawaniem-cnc/ ). Procesor, który znajduje się w obrabiarce CNC umożliwia wykonywanie szeregu rozkazów, te zaś przekładają się na ciągłe działanie obrabiarki w taki sposób, jaki został uznany za najbardziej pożądany przez jej operatora.

Oczywiście, skala zaawansowania produktu sprawia, że obsługa obrabiarki, frezerki lub tokarki CNC jest możliwa tylko z udziałem kompetentnej osoby znanej jako operator obrabiarki. Kontakt pomiędzy skrawarką CNC i jej operatorem jest możliwy dzięki interfejsowi. Zwykle odbywa się za pośrednictwem monitora i właśnie z niego wprowadza się te programy, dzięki którym mamy do czynienia z automatyzacją obróbki CNC.

obróbka skrawaniem

Ponieważ obrabiarka jest wzbogacona tak o sterowanie programowe, jak i numeryczne, można liczyć na to, że sama produkcja elementu metalowego będzie zautomatyzowana już od tego momentu, w którym podawany jest surowiec obrabiany. Automatyzacja kończy się zresztą dopiero wtedy, gdy następuje odbiór gotowego już elementu. Na etapie skrawania oszczędność czasu jest gwarantowana przede wszystkim dzięki wyeliminowaniu konieczności ręcznych zmian narzędzia. Wiele do powiedzenia ma to, jaki program został zaimplementowany, ostrze skrawające zwykle może jednak automatycznie zmieniać się na takie, które jest w danym momencie wymagane. Na uwagę zasługują również tak zwane rozwiązania wieloosiowe. Przyczyniają się one do tego, że obróbka skrawaniem niejednokrotnie wymaga od pracownika wyłącznie zainstalowania obrabianego materiału na stole frezerki. Potem nie trzeba go już przestawiać, co w innych okolicznościach jest koniecznością.

Rozwój omawianej technologii wydaje się szczególnie korzystny wówczas, gdy mówimy o jego zastosowaniu w przemyśle metalurgicznym. Przyczynia się do tego, że wykonywanie zleceń nie traci na dokładności, a jednocześnie może mieć miejsce w znacznie krótszym niż dotychczas czasie. Co wcale nie bez znaczenia, możliwości te otwierają się również przed niewielkimi firmami. Obróbka metali, a także ich skrawanie z wykorzystaniem technologii CNC często określane są mianem rozwiązań rewolucyjnych. Nie można nie zgodzić się również z tym, że mówimy o rozwiązaniu wyjątkowo dochodowym.

 

O serwisie

Portal poświęcony tematyce motoryzacyjnej oraz technologicznej

Jak wybrać odpowiednią felgę?
W jaki sposób poradzić sobie z zawieszeniem?
Jakie wybrać dodatki do wystroju wnętrza?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.

Black Weekend

wiertarko wkrętarki

farby do wnętrz

Kontakt

kontakt@mogilnocity.pl

Galeria