Jak rozszyfrować błąd „check engine” za pomocą własnego smartfonu?

Jeśli pojawia się żółta kontrolka check engine to zawsze można się spodziewać kłopotów. Nie zawsze muszą być one poważne oraz kosztowne. Najważniejsze to dowiedzieć się, dlatego błąd się pojawia. Samo odczytanie błędu może być kosztowne. Kontrolka zapala się w każdym aucie po 2001 roku, ponieważ mamy tam specjalny system samodiagnozujący. W przypadku wykrycia nieprawidłowości w pracy czujników komputer uruchamia diodę. Zapalenie może oznaczać mały problem jak i też coś poważniejszego.

Kierowca tak naprawdę nie wie, dlaczego dioda będzie się palić. Można udać się do ASO i tam dowiedzieć się co się stało, jednak to będzie nas kosztować od dwustu do trzystu złotych. Można jechać do jakiegoś warsztatu, tam będzie taniej. Albo też będzie można sięgnąć po interfejs diagnostyczny, tak by samodzielnie sobie sprawdzić co się stało.

Urządzenia takie dają nam możliwość sprawdzenia co się działo oraz usunięcia błędu z komputera samochodu. Dzięki dostępnym programom kierowca może kontrolować pracę czujników ABS, poduszek powietrznych, układu klimatyzacji czy wskaźników. Nie trzeba mieć ze sobą komputera, gdy pojawi się problem, wystarczy nam specjalny interfejs oraz smartfon z systemem Android i do tego minimum cztery cale ekranu.

Nasz interfejs musi być połączony ze specyfikacją OBD 2. W ten sposób zamiast przewodu będzie nadajnik Wi-Fi. Do interfejsu dołącza się specjalną płytę z oprogramowaniem przeznaczonym do Androida. Oprogramowanie wgramy na telefon. Należy znaleźć w samochodzie gniazdko OBD2. Znajduje się najczęściej pod klapą popielniczki. Po umieszczeniu interfejsu przełączamy kluczyk do drugiej pozycji. W niektórych autach mogą zacząć migać kontrolki.

Kolejny krok to połączenie smartfonu z interfejsem. Jak uda nam się to zrobić wystarczy włączyć program testujący i sprawdzić dlaczego kontrolka się włączyła. Jest to bardzo prosty sposób, który daje nam możliwość sprawdzenia co się wydarzyło i w ciągu kilku minut wiemy, czy możemy kontynuować jazdę czy problem jest poważniejszy i trzeba myśleć o szybkiej naprawie.

To niezwykły komfort dla kierowców, ponieważ szybko ocenią co dzieje się z samochodem i jaki problem będzie ich dotyczył. Jest to ważne, ponieważ, jeśli będzie to coś poważnego lepiej uniknąć dalszej jazdy. Warto taki sprzęt kupić, ponieważ już jedno sprawdzenie wystarczy, by koszty się nam zwróciły.

O serwisie

Portal poświęcony tematyce motoryzacyjnej oraz technologicznej

Jak wybrać odpowiednią felgę?
W jaki sposób poradzić sobie z zawieszeniem?
Jakie wybrać dodatki do wystroju wnętrza?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.

Black Weekend

wiertarko wkrętarki

farby do wnętrz

Kontakt

kontakt@mogilnocity.pl

Galeria