Czy wiesz wszystko o szyfrowaniu danych?

Szyfrowanie danych, to sformułowanie brzmi wyjątkowo tajemniczo, choć spotykamy się z nim już coraz częściej.  Jeśli pokusimy się o sprawdzenie definicji i spraw związanych z tym zagadnieniem, okaże się że wcale nie jest to takie trudne i skomplikowane, a naprawdę warto skorzystać z możliwości jakie nam daje.

Szyfrowanie danych – co to oznacza dokładnie?

Jest to specjalna technika informatyczna jaką wykorzystuje się w ochronie i kodowaniu danych informatycznych. Polega to na ochronie każdej,  nawet najdrobniejszej części informacji w pamięci komputera, co jest niezwykle ważne dla wielu osób. Podczas pracy na komputerze wykonujemy setki czynności i operacji, które chcemy zastrzec i chronić przed wpadnięciem w niepowołane ręce. Szczególnie ważne są informacje związane z pracą i z projektami, które mogłyby zainteresować konkurencje, ale również dla nas, osób prywatnych, które chcą chronić swoje dane osobowe i bankowe.  Dlatego tak dużo osób stara się chronić dodatkowymi zabezpieczeniami to co jest najłatwiejsze do zdobycia dla włamywaczy komputerowych- informacje dotyczące wykonywanej pracy, kont bankowych i prywatnych zdjęć oraz rozmów. 

Do wyboru mamy dwa rodzaje technik szyfrowania. Zależą one od czynności jakie wykonamy i dotyczą albo zabezpieczenia dysku twardego, albo ochrony specjalnego sytemu plików. Oba są skuteczne, jednak drugie rozwiązanie jest zdecydowanie trudniejsze do złamania przez hakerów.  Kodowanie dysku twardego obejmuje tylko jeden klucz do kodowania wszystkich informacji na dysku, więc jeśli ktoś będzie chciał uzyskać dane z komputera podczas jego pracy uda mu się to bez większych komplikacji.  Szyfrowanie informacji na poziomie plików wymaga większych umiejętności i wiedzy od osób niepowołanych, które chcą poznać nasze tajemnice. Zatem można stwierdzić, że wprowadzenie kilku haseł do poszczególnych plików lub partycji na dysku jest dla nas bardziej korzystne, ponieważ włamywacz komputerowy nawet jak złamie jedno hasło, będzie musiał sporo się natrudzić z kolejnymi. 

zabezpieczenie danych firmowych

Co zyskujemy przez szyfrowanie danych?

Jeśli nie mamy wielu tajnych danych na naszym dysku, to zazwyczaj wystarczy jednorodne szyfrowanie pełnego dysku. Da nam to możliwość ochrony całej pamięci, jednak mając sporo plików wymagających ochrony lepiej zastosować ochronę bardziej złożoną. W ten sposób mamy pewność ochrony całych obszarów dysku i wszystkich plików, gdzie mogą znajdować się  poufne informacje. Do dyspozycji mamy specjalne programy do szyfrowania, które ułatwiają nam wprowadzenie w życie planu z szyfrowaniem danych. 

Jednym z nich jest Boxcryptor, który jest bezpłatna aplikacją i współpracuje z Windows, Mac OS i Android. Jest przystępny i łatwy w obsłudze, poradzą sobie z nim nawet osoby dopiero zapoznające się z komputerem.  Ma możliwość korzystania z wirtualnego sejfu, na którym można zebrać pliki wymagające ochrony. Innym ciekawym programem jest Veracrypt, z pomocą którego możemy zakodować także wybrane części dysku. Kolejnym wartym uwagi jest program Gpg4win, jednak został o stworzony z myślą o zabezpieczeniu całych systemów operacyjnych jakie opracowała firma Microsoft. Chroni on komputer przed niepowołanymi osobami, ale też przed wirusami i innymi zagrożeniami jakie czyhają w Internecie. Szyfrowanie danych daje nam większy spokój i komfort poprzez zabezpieczenie informacji najcenniejszych dla nas. Dlatego jest to jedno z zagadnień informatycznych jakie powinien znać i używać każdy z nas.


 

O serwisie

Portal poświęcony tematyce motoryzacyjnej oraz technologicznej

Jak wybrać odpowiednią felgę?
W jaki sposób poradzić sobie z zawieszeniem?
Jakie wybrać dodatki do wystroju wnętrza?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.

Black Weekend

wiertarko wkrętarki

farby do wnętrz

Kontakt

kontakt@mogilnocity.pl

Galeria