Rozmiar felgi

Standardem na naszych drogach są felgi stalowe, ale coraz częściej można się też spotkać z felgami aluminiowymi. Niezależnie od tego, na jakich felgach jeździ nasz samochód lub jakie felgi chcemy zakupić, warto jest zapoznać się trochę bliżej z parametrami, jakie opisują wszystkie rodzaje felg. Pozwoli to na lepsze dobranie opcji do naszego pojazdu. Warto zwrócić na to uwagę tym bardziej, że nie są to skomplikowane kwestie, a pozwalają zagwarantować nam dobry wygląd auta i jego odpowiednie prowadzenie się.

Parametry felg aluminiowych

Każdy kierowca jest na pewno świadomy, że na felgach znajdują się wybite oznaczenia opisujące ich rozmiar. Intuicyjnie powinniśmy być w stanie odczytać rozmiar i szerokość felgi, ale to nie wszystko, co może nam powiedzieć ten rząd cyferek. Można śmiało zakładać, że jeśli producent je tam umieścił, zrobił to w jakimś konkretnym celu.

Weźmy dla przykładu oznaczenie „7.5Jx16H2 ET 35”.

Pierwsze dwie wartości to rozmiar i średnica felgi. W tym wypadku mamy felgę o rozmiarze 7,5” i szerokości 16”. Ostatnie oznaczenie to z kolei wyrażona w milimetrach odległość płaszczyzny montażowej od płaszczyzny symetrii felgi. Ta felga ma 35 mm osadzenia. Znajdujące się pośrodku symbole alfanumeryczne są trochę bardziej skomplikowane.

Są to oznaczenia odnoszące się do profilu kołnierza felgi i profilu kołnierza felgi. Są to w pewnym sensie kwestie drugorzędne i nie trzeba się nad nimi rozwodzić. Trzeba tylko wiedzieć, że oznaczenia te muszą zgadzać się z oznaczeniami na oponach.

Na koniec warto też upewnić się, że zgadza się rozmiar otworu centralnego, by możliwy był montaż koła w danym samochodzie.

Felgi stalowe

W przypadku felg aluminiowych mamy dużą dowolność i można niemal montować cokolwiek. W przypadku felg stalowych trzeba niestety spełnić szereg warunków technicznych i to właśnie do nich odnoszą się oznaczenia na felgach.

Weźmy dla przykładu zapis „6.0Jx15H2, 5x112, ET38, CH57,1”.

Oznacza on felgę szerokości 6” o profilu J. Felga ma 15” średnicy oraz podwójny kołnierz zapobiegający zsuwaniu się opony. Kołnierz zabezpiecza też przed nagłą utratą ciśnienia przy dużych siłach działających z boku. Wiemy też, ze felga ma 5 otworów montażowych opisanych na okręgu o średnicy 112 mm. Osadzenie felgi to z kolei 38 mm.

Ostatni parametr oznacza średnicę otworu centralnego i także wyrażony jest w milimetrach. Złe dobranie tego parametru może zagrażać naszemu bezpieczeństwu.

O serwisie

Portal poświęcony tematyce motoryzacyjnej oraz technologicznej

Jak wybrać odpowiednią felgę?
W jaki sposób poradzić sobie z zawieszeniem?
Jakie wybrać dodatki do wystroju wnętrza?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.

Black Weekend

wiertarko wkrętarki

farby do wnętrz

Kontakt

kontakt@mogilnocity.pl

Galeria