Triumfalny powrót jasełek

Bez względu na nasze osobiste doświadczenia z nimi związane, nie możemy nie zgodzić się z tym, że święta Bożego Narodzenia są wyjątkowym czasem, w którym nie tylko milkną kłótnie, ale i ludzie stają się dla siebie lepsi niż zazwyczaj. Właśnie wtedy możemy też spędzić czas z rodziną koncentrując się nie na tym, co wpływa negatywnie na nasze wzajemne relacje, ale na tym, co nas łączy, wspominając między innymi czasy dzieciństwa i młodości.

W tych wspomnieniach rodzinnych często pojawiającym się jest motyw kolędników odwiedzających sąsiadów i niosących dobrą nowinę. Dziś jest to tradycja, która powoli zanika, a jej ostoją jest już niemal wyłącznie polska wieś, gdzie jednak praktykowanym od lat tradycjom również coraz trudniej jest utrzymać się przy życiu. Co ciekawe, okazuje się, że zmienia się nie tylko nasze podejście do nich, ale i same przedstawienia bożonarodzeniowe, które w naszej świadomości zapisały się jako jasełka. Początkowo wzorowano je na misteriach franciszkańskich, a tematem widowiska były przede wszystkim narodziny Chrystusa.

Historycy są zdania, że same narodziny jasełek przypadają na czas życia i działalności religijnej świętego Franciszka z Asyżu. Początkowo wystawiano je jedynie w kościołach, z czasem przedstawienia zaczęły jednak opuszczać świątynie, a w osiemnastym wieku pojawił się nawet trwający dość krótko zakaz biskupów sprzeciwiających się utożsamianiu jasełek z kościołami ( http://www.biala-lodka.pl/scenariusz-jaselek ). Po tym zakazie przedstawienia opuściły przykościelne place przenosząc się między innymi do karczm. Okazało się przy tym, że dość dobrze płatne zajęcie zyskali w ten sposób żacy i czeladnicy, którym wędrowne teatrzyki pozwalały podreperować budżet. Choć jednak nie brakowało trudności, jasełkom udało się przetrwać, są wiec znane również w naszych czasach. Wystawia się je począwszy od świąt Bożego Narodzenia aż do 2 Lutego, a czas ich wystawiania kończy się wraz z uroczystością Ofiarowania Pana Jezusa w Świątyni.

scenariusz jasełek

Obecnie najczęściej można je podziwiać w szkołach oraz domach kultury, a dzieci z podstawówek i gimnazjów często pochodzą wyjątkowo profesjonalnie do stawianego im zadania. Szkoły potrafią zresztą prześcigać się w prezentowaniu coraz bardziej oryginalnych pomysłów na jasełka, które charakteryzują się sporą wartością aktorską. Gdy analizujemy najnowsze trendy związane z jasełkami nie możemy nie zgodzić się z tym, że ostatnie lata to okres, w którym panuje swego rodzaju moda na powrót do tradycji. Okazuje się, że jasełka stają się coraz ważniejszym wydarzeniem w życiu coraz większej liczny wsi, stając się jedną z tych form, która ma największy wpływ na wrażliwość artystyczną najmłodszych. To właśnie jasełka stają się często jedną z pierwszych okazji do nauki gry na scenie, pokazywania emocji, a w dużej mierze również walki ze strachem. Jasełka są oceniane wysoko nie tylko przez samych małych aktorów, ale także przez ich rodziców, którzy mogą poznać swoje dzieci z nieco innej strony odkrywając ich wrażliwość.

 

O serwisie

Portal poświęcony tematyce motoryzacyjnej oraz technologicznej

Jak wybrać odpowiednią felgę?
W jaki sposób poradzić sobie z zawieszeniem?
Jakie wybrać dodatki do wystroju wnętrza?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.

Black Weekend

wiertarko wkrętarki

farby do wnętrz

Kontakt

kontakt@mogilnocity.pl

Galeria