Praca i zarobki notariusza

Notariuszem może być osoba, która ukończy magisterskie studia prawnicze. Wymagane jest pozytywne zdanie egzaminu notarialnego oraz ukończenie obowiązkowej asesury. W momencie jej zakończenia absolwent ma prawo do rozpoczęcia pracy w charakterze notariusza. Od takiej osoby wymaga się także odpowiedzialności sumienności, jak również cech typu dobra prezencja. Niezbędne jest również biegłe posługiwanie się słowem pisanym i mówionym w języku ojczystym. Pozostałymi obowiązkowymi wymaganiami formalnymi są niekaralność, posiadanie polskiego obywatelstwa i pełnia praw cywilnych oraz obywatelskich.

Praca notariusza

Podstawowym zadaniem notariusza jest sporządzanie aktów notarialnych, odpisów notarialnych oraz uwierzytelnianie i uwiarygodnianie wszelkiego rodzaju dokumentów prawnych. Szczególną rolę pełni w związku z testamentami i oświadczeniami spadkowymi. Miejscem pacy notariuszów są zazwyczaj kancelarie prawne lub ich własne kancelarie notarialne, rzadziej urzędy czy inne wynajmowane biura.
Typowym zadaniem notariuszy jest udział w sporządzaniu aktów prawnych sprzedaży lub darowania nieruchomości, ale ich podpis jest niezbędny także przy sporządzaniu lub otrzymywaniu testamentów i przy tworzeniu wszelkich dokumentów, które następnie mają moc sprawczą i mogą być wykorzystywane na przykład jako dowód w sprawie sądowej. Notariusz jest instytucją potwierdzającą moc prawną dowolnego dokumentu i w pewnym sensie podnoszącą jego rangę.

 

 

Kariera notariusza 

Źródłem dochodu notariusza jest tak zwana taksa notarialna czyli określona w rozporządzeniu maksymalna kwota wynagrodzenia notariusza. Notariusz może ustalić stawki niższe od maksymalnych. Typowe zarobki notariusza to 4,5-8,0 tysięcy złotych netto. Wszystko zależy od rodzaju i ilości zleceń wykonywanych w ciągu dnia, jak również od koszt ów prowadzenia kancelarii. 3-4 sprawy dziennie pozwalają na uzyskanie bardzo dobrych dochodów, wysoko powyżej średniej krajowej.

Realne zarobki notariusza 

Rozpiętość realnych zarobków notariuszy jest bardzo wysoka. Są oni ograniczeni maksymalnymi stawkami za każdą usługę, ale nie ma limitu ilości wykonywania takich usług. Jeśli na przykład notariusz z dużego miasta wykonuje dziennie kilka aktów kupna-sprzedaży nieruchomości, jego zarobki będą gigantyczne. Można przyjąć, że średnie zarobki notariusza w kraju to 6.200 złotych netto.

Zobacz również: czynności notarialne dokonywane w kancelarii notarialnej Dudka & Suchecka

O serwisie

Portal poświęcony tematyce motoryzacyjnej oraz technologicznej

Jak wybrać odpowiednią felgę?
W jaki sposób poradzić sobie z zawieszeniem?
Jakie wybrać dodatki do wystroju wnętrza?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.

Black Weekend

wiertarko wkrętarki

farby do wnętrz

Kontakt

kontakt@mogilnocity.pl

Galeria