Kurs na żuraw wieżowy

Podobnie jak w przypadku każdego innego szkolenia, aby wziąć udział w kursie  pozwalającym na zdobycie uprawnień operatora żurawi wieżowych, czyli tych z kategorii IŻ – UDT wszystkich typów, trzeba spełnić pewne warunki. Kandydat musi przede wszystkim mieć ukończone 18 lat oraz posiadać co najmniej wykształcenie podstawowe. Oprócz tego, osoba taka musi przedstawić zaświadczenie lekarskie, stwierdzające, iż nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych, aby mógł on wykonywać pracę operatora żurawi wieżowych budowlanych.

Opisywany tutaj kurs operatora żurawi wieżowych (http://szkoleniacentrum.com.pl/artykul_29.html) jest złożony z dwóch bloków: teoretycznego oraz praktycznego. Po przejściu takiego szkolenia, jego uczestnik musi jeszcze zdać egzamin państwowy prze komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Warto w tym miejscu zauważyć, iż zdobyte w ten sposób uprawnienia na żurawie wieżowe są wydawane bez jakiegokolwiek terminu ważności. Zaświadczenie kwalifikacyjne, wydane przez Urząd Dozoru Technicznego, uprawnia daną osobę do obsługi żurawi wieżowych w kategorii IŻ.

W czasie trwania kursu, jego uczestnicy zdobywają wiedzę niezbędną do profesjonalnej obsługi żurawi wieżowych. Dowiadują się wszystkiego o niezbędnym dozorze technicznym, poznają budowę żurawi wieżowy oraz wszelkiego typu zabezpieczenia mechaniczne czy też elektryczne, w które są one wyposażone. Kursanci są również informowani o tym jaki jest zakres ich obowiązków oraz zostają przeszkoleni w zakresie BHP. Ponadto odbywają oni także zajęcia praktyczne na żurawiach wieżowych.

Wielu osobom może się wydawać, iż praca w tym zawodzie jest dość skomplikowana, czy nawet trudna. Wrażenie to nie jest jednak do końca prawdziwe i każdy kto wykaże się odpowiednią wiedzą, jest w stanie poradzić sobie na kursie operatora żurawi wieżowych. Warto pamiętać, iż zawód tej wyróżnia się dość wysokimi zarobkami, jeśli chodzi o operatorów ciężkiego sprzętu. Oczywiście, wszystko zależy od tego gdzie dana osoba znajdzie zatrudnienie, ale warto podkreślić, że przeciętny zarobek operatora żurawi wieżowych w naszym kraju waha się od 2,5 do 3,5 tysięcy złotych, już po odliczeniu podatku. W innych krajach europejskich, na przykład w Norwegii, pensja takiego pracownika może już jednak wynosić nawet 10 tysięcy złotych na miesiąc.

kurs na żurawie

To, że praca operatora żurawi wieżowych jest nudna, również nie jest do końca prawdziwym przekonaniem. Każdego dnia może on bowiem uczestniczyć w budowie zupełnie innych obiektów. Czasem jest to zwykły dom, innym razem potężna fabryka, a jeszcze innym most. To jednak nie wszystkie możliwości zatrudnienia przed jakimi staje osoba wykwalifikowana w tym zawodzie. Operator żurawi wieżowych może też szukać pracy w przemyśle stoczniowym lub kolejowym, oraz w górnictwie czy leśnictwie.

Zdobycie odpowiednich uprawnień nie zajmuje wcale dużo czasu. Sam kurs operatora żurawia wieżowego zwykle trwa kilkadziesiąt godzin, w trakcie których odbywają się zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. Następnie należy zdać egzamin państwowy, po którym można szukać pracy w nowym zawodzie.

Praca na wysokości to oczywiście możliwość oglądania wspaniałych widoków, jednak trzeba pamiętać, że operator żurawia wieżowego nie jest tam dla przyjemności. Jest to niezwykle odpowiedzialna praca, ponieważ oprócz poprawnego wykonania swoich obowiązków, odpowiada on również za bezpieczeństwo osób pracujących w pobliżu żurawia, którym steruje. Dlatego też, podejmując się pracy w tym zawodzie, każdy musi mieć świadomość tego jak odpowiedzialne jest to zajęcie.

Warto również podkreślić, że praca operatora takiego dźwigu jest niezwykle istotna i wpływa na pracę innych osób, jak i na postęp jaki następuje w budowie. To od jego umiejętności w dużej mierze zależy czy prace będą szybko posuwały się do przodu. Zwykle z wysokości około kilkudziesięciu metrów, operator musi z dużą dokładnością przetransportować wielotonowy ładunek. Nie może również zapomnieć o bezpieczeństwie osób, które poruszają się w jego pobliżu, jak i o tym by nie uszkodzić takiego ładunku.

Zagrożeń jest sporo, a należą do nich między innymi napowietrzne linie energetyczne czy przechyły żurawia, które w konsekwencji mogą prowadzić nawet do zawalenia dźwigu.

 

O serwisie

Portal poświęcony tematyce motoryzacyjnej oraz technologicznej

Jak wybrać odpowiednią felgę?
W jaki sposób poradzić sobie z zawieszeniem?
Jakie wybrać dodatki do wystroju wnętrza?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.

Black Weekend

wiertarko wkrętarki

farby do wnętrz

Kontakt

kontakt@mogilnocity.pl

Galeria