Renowacja mebli z naturalnego drewna

Meble drewniane są częścią naszego wystroju domów i mieszkań. Niestety w czasie użytkowania będą się one mocno niszczyć. dlatego chcemy Wam pokazać jak będzie można je odnosić i sprawić, że znów będą one wyglądały doskonale. Odnawianie drewna może się wydawać dla nas nieco trudne, jednak nie będzie to mocno skomplikowane. Co zrobić, by odnowić swoje ulubione drewniane meble po latach użytkowania?

Jeśli jesteśmy do nich przyzwyczajeni nie będzie się trzeba decydować na kupowanie nowych. Przed zabraniem się do pracy trzeba mieć metalową szpachelkę, papier ścierny, płaski pędzel i miękką ściereczkę. Drewno to materiał szlachetny, który będzie bardzo wymagający. Surowe nie jest odporne na wilgoć i zabrudzenia czy nadmierne działanie słońca. Aby mogło nam długo służyć powinno być dobrze zabezpieczone, wśród środków ochrony jakie są stosuje nadal najczęściej znajdują się lakiery. Takie drewniane meble można sobie dość łatwo odnowić, czynność ta nie jest skomplikowana, ale dla niektórych znalezienie dobrego preparatu będzie problemowe. 

Odnawianie drewna: lakiery

Stosuje je przede wszystkim do podłóg, mebli, okien, boazerii oraz innych drewnianych wyrobów. Lakier tworzy powłokę twardą niby pancerz, dzięki temu będzie można uzyskać połyskującą, matową albo półmatową powierzchnię, która będzie wyglądała bardzo dobrze. Najczęściej nakłada się dwie warstwy lakieru, a pierwsza może mieć charakter podkładu i wtedy są trzy. Dzięki temu będzie można liczyć na lepszą przyczepność i ochronę przed zmianą barwy. 

Odnawianie drewna: lakierobejce

Jeśli przy zabezpieczeniu drewna chcemy także pracować nad jego kolorem będzie można wybrać lakierobejce, które łączę cechę bejcy i lakieru. Dzięki temu będzie można chronić drewno przez sinizną i będzie odporne na warunki atmosferyczne, szczególnie na promieniowanie UV. Dostępne Lakierobejce stosuje się także do wykańczania boazerii, schodów, drzwi czy ram okiennych, kupić będzie można zawsze lakierobejce akrylowe, alkidowe, poliuretanowe. Mają one podobne właściwości co lakier. 

meble z drewna

Odnawianie mebli: oleje i woski

Oleje oraz woski są najbardziej naturalnymi produktami, gdy chodzi o ochronę drewna, mają najmniejsze ilości szkodliwych składników. Zarówno woskowane jak i olejowane powierzchnie będą jednak od nas wymagały stale prowadzonej konserwacji. Oleje nadają drewno lekki połysk i pogłębią jego barwę. Nasączą, ale nie stworzą powłoki na powierzchni. Drewno dzięki nim będzie chronione przed wnikaniem wody, będzie mogło oddychać. Niestety pojawiać się będą widoczne nierówności podłoża. Większość olejów nie barwi drewna, można jednak kupić takie, które nieco rozjaśnią czy podkoloryzują. Bardziej chronią przed zabrudzeniami i wilgocią. 

Odnawianie mebli drewnianych - przydatne wskazówki:

Jeśli będziemy nakładać więcej warstw lakieru niż będzie nam mówił o tym producent może się okazać, że efekt będzie inny niż chcieliśmy. Jeśli będziemy używać bejcy to musimy pamiętać, że im więcej razy będziemy malować tym ciemniejsze odcienie będziemy uzyskiwać takiego drewna.


Na oficjalnym blogu firmy ACTIV można przeczytać ciekawy artykuł pt. Dlaczego warto kupić meble drewniane? Redakcja mogilnocity.pl serdecznie poleca.

O serwisie

Portal poświęcony tematyce motoryzacyjnej oraz technologicznej

Jak wybrać odpowiednią felgę?
W jaki sposób poradzić sobie z zawieszeniem?
Jakie wybrać dodatki do wystroju wnętrza?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.

Black Weekend

wiertarko wkrętarki

farby do wnętrz

Kontakt

kontakt@mogilnocity.pl

Galeria