Kiedy kupić klimatyzator?

Gdy wentylacja w naszym domu bądź mieszkaniu nie funkcjonuje tak, jakbyśmy chcieli i nie jesteśmy w stanie uzyskać zadowalającej nas temperatury, warto rozważyć zakup specjalnych urządzeń, czyli klimatyzatorów.

Okażą się one przydatne zarówno dla właścicieli domów, jak i mieszkań. Są one szczególnie zalecane osobom, które mieszkają na najwyższych piętrach, gdzie o przegrzanie mieszkanie nietrudno.

Obecnie oferta rynkowa jest niezwykle szeroka, dlatego klimatyzator nie jest już dostępny tylko dla wybranych. Wręcz przeciwnie, ceny wielu modeli są obecnie na tyle niskie, że ich sprzedaż wciąż rośnie. Pamiętać należy jednak o tym, że nie tylko cena decyduje o jakości tego typu urządzeń – zwrócić uwagę należy bowiem również na ich budowę, sposób działania oraz najważniejsze parametry użytkowe.

Jaki klimatyzator wybrać?

Wszystko to sprawia, że przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto przeanalizować wszystkie dostępne opcje. Tych zaś jest co najmniej kilka:

klimatyzator przenośny – jego największą zaletą jest bez wątpienia mobilność. W każdej chwili możemy go bowiem przenieść, by schłodzić wybrane pomieszczenie. Dzięki temu nie jesteśmy w żaden sposób ograniczeni, a z urządzenia możemy korzystać tam, gdzie akurat przebywamy. Opcja ta wydaje się być atrakcyjna przede wszystkim dla właścicieli domów o sporym metrażu oraz budynków kilkupiętrowych.

Mobilność klimatyzatora przenośnego ma jednak swoją cenę. Ta zaś dotyczy przede wszystkim jego wydajności. Urządzenia tego typu zazwyczaj nie są w stanie skutecznie schłodzić większego pomieszczenia, co zdecydowanie ogranicza nasze pole manewru. Kolejny problem związany jest z budową klimatyzatorów przenośnych. Posiadają one bowiem rurę, przez które wychodzi ciepłe powietrze. Aby system był skuteczny, musi ona zostać skierowana poza chłodzony pokój – to zaś często związane jest z koniecznością otwarcia okna, co obniża wydajność klimatyzatora.

klimatyzator stojący – zazwyczaj jego pionowa konstrukcja usadowiona jest na kółkach, dzięki czemu również możemy go przenosić. Jego największą przewagą nad standardowymi modelami przenośnymi jest to, że nie posiada on rury, przez którą wychodzi ciepłe powietrze. Zbudowany jest bowiem z wentylatorów, które schładzają powietrze. Zazwyczaj mogą one pracować z różną prędkością.

Jaki wentylator stojący zakupić? Najbardziej polecane są modele, które poza wentylatorami posiadają również pojemnik na wodę. Połączenie tych dwóch elementów tworzy bardzo sprawny system chłodzenia z funkcją nawilżania. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

klimatyzator stacjonarny – czyli urządzenie, które przytwierdzamy do ściany bądź sufitu. Z jednej strony ogranicza to pole naszego wyboru, z drugiej jednak pozwala na skuteczny montaż wszystkich elementów wylotowych, dzięki czemu nie będziemy musieli cały czas otwierać okna. Tego typu klimatyzatory polecane są przede wszystkim do domów jednorodzinnych.

klimatyzator split – składa się on z dwóch elementów: wewnętrznego i zewnętrznego. Połączone są one rurami, które warto umieścić w suchej zabudowie, tak aby nie szpeciły naszych pomieszczeń. Są to urządzenia zdecydowanie najwydajniejsze. Pozbawione są bowiem wszystkich wad, o których była mowa chociażby podczas analizy modeli przenośnych.

Niezależnie od wybranego przez nas rodzaju urządzenia, zawsze powinniśmy w sposób odpowiedni dobrać jego moc, tak aby wybrane pomieszczenie było chłodzone w sposób prawidłowy. Najlepiej przyjąć, że na jeden metr kwadratowy potrzeba około 0,1 kW mocy. Dzięki temu łatwo obliczymy, jak mocnego klimatyzatora potrzebujemy. W przypadku pokoju o metrażu 10 m2, najlepiej zaopatrzyć się w model o mocy niemniejszej niż 1 Kw.

Oprócz mocy, warto zwrócić uwagę również funkcje dodatkowe klimatyzatora. Niektóre modele są bowiem w stanie nie tylko schłodzić powietrze, ale również je ogrzać, dzięki czemu skorzystamy z niego także zimą. Na omawiane urządzenie warto decydować się przede wszystkim wtedy, gdy w sezonie letnim i zimowym nie jesteśmy w stanie uzyskać w naszych domach lub mieszkaniach temperatury, która pozwoliłaby nam normalnie funkcjonować.

Materiał partnera zewnętrznego

O serwisie

Portal poświęcony tematyce motoryzacyjnej oraz technologicznej

Jak wybrać odpowiednią felgę?
W jaki sposób poradzić sobie z zawieszeniem?
Jakie wybrać dodatki do wystroju wnętrza?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.

Black Weekend

wiertarko wkrętarki

farby do wnętrz

Kontakt

kontakt@mogilnocity.pl

Galeria